mobile
REKLAMA

Drony będą patrolować port

Drony zaczynają ułatwiać życie i wyręczać ludzi. To już nie tylko urządzenia do efektownych zdjęć, ale w Gdyni także do… nadzorowania portu! Port Gdynia rozpoczyna współpracę z Pelixar – lokalną firmą z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego, która przygotuje drona monitorującego zanieczyszczenia oraz powiadamiającego o niebezpieczeństwach na terenie portu.

inf. prasowa
Drony będą patrolować port

Drony, czyli fachowo: bezzałogowe statki powietrzne już niedługo zadbają z powietrza o bezpieczeństwo Portu Gdynia. Spółka w grudniu ubiegłego roku podpisała list intencyjny, a teraz już umowę z firmą Pelixar. To specjaliści od dronów do zadań specjalnych, którzy nad swoimi innowacjami pracują na terenie gdyńskiego PPNT.

Pelixar opracuje model drona, który posłuży m.in. do monitoringu portu. Tego dotyczył też wcześniejszy list intencyjny. Umowa jest zwieńczeniem projektu oraz początkiem nowego rozdziału współpracy.
 

Monitoring, środowisko i nie tylko

Celem programu było wypracowanie i wdrożenie spersonalizowanego na potrzeby gdyńskiego portu Lotniczego Systemu Monitoringu – tak nazywa się program, dzięki któremu drony będą z powietrza obserwować teren Portu Gdynia. Kamera z zoomem posłuży do obserwacji nabrzeży, a dodatkowo kamera termowizyjna pozwoli czuwać nad bezpieczeństwem także w nocy i w przypadku poszukiwania ludzi.

Oprócz tego „portowe” drony zadbają o środowisko, korzystając z czujników zanieczyszczenia powietrza – pod tym kątem będą sprawdzane statki wchodzące do portu. Innowacyjny dron będzie też posiadał sensor, który zbada rozlewiska i określi, czy nie zawierają zanieczyszczeń.
 

Dron – portowy strażnik

Docelowo rozwiązanie wypracowane przez Pelixar ma umożliwić sprawne rozpoznanie, weryfikację i reakcję na zagrożenia oraz sytuacje kryzysowe w Porcie Gdynia. Pomoże też w pracy strażakom Portowej Straży Pożarnej.

Dron zaprojektowany dla Portu Gdynia będzie mógł także… transportować małe przesyłki. Innowacyjny system załadunku i zrzutu pozwoli na szybki transport małych paczek z portu prosto na statki czekające na redzie. To zadanie jest powiązane z współpracą z firmą Advanced Protection Systems oraz 43. Bazą Lotnictwa Morskiego w Gdyni. System tworzony przez Pelixar ma być oparty na schemacie Drone Traffic Management (DTM), służącym do zarządzania ruchem dronów.

Umowa Portu Gdynia z firmą Pelixar działającą na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia to elementu długofalowej strategii tworzenia unikalnego systemu bezpieczeństwa gdyńskiego portu.

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda