mobile

Znamy zwycięzców międzynarodowych zawodów prawniczych

W piątek 31 stycznia w Europejskim Centrum Solidarności odbył się finał International Moot Court, międzynarodowego konkursu prawniczego dla uczniów szkół średnich. Zwyciężyła drużyna Republiki Południowej Afryki. W prestiżowych zawodach, których gospodarzem była Gdynia, Polskę reprezentowali uczniowie gdyńskiego II Liceum Ogólnokształcącego.

Redakcja
TAGI
Znamy zwycięzców międzynarodowych zawodów prawniczych

W finale zawodów uczniowie z Republiki Południowej Afryki wygrali z drużyną Stanów Zjednoczonych. W tegorocznym konkursie brały udział zespoły z Rosji, Wenezueli, Zimbabwe, Azerbejdżanu, Mongolii, Szkocji, St. Maarten, Rumunii, Bułgarii oraz Polski.

– Jestem pełna uznania i podziwu dla wielkiego zaangażowania wszystkich uczestników – powiedziała podczas finału Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni – bez względu na oficjalny wynik rywalizacji, dziś zwyciężyli wszyscy zawodnicy: wygraną jest niezwykłe doświadczenie, z którego będą mogli czerpać przez całe życie.

– Za nami wyjątkowy konkurs, który był nie tylko popisem wiedzy i umiejętności uczestników, ale i szansą na spotkanie się młodzieży z całego świata – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Cieszę się, że nasze miasto było gospodarzem wydarzenia, które pokazuje w jak kreatywny i wielowymiarowy sposób można inspirować uczniów. Gdyńska edukacja to nie tylko szkoły z doskonałymi wynikami na egzaminach zewnętrznych, ale i nieustanne wspieranie dzieci i młodzieży w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań.

Słowa uznania do uczestników zawodów skierowała podczas finału również dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, Elżbieta Zaręba – Choć od początku brałam udział w przygotowaniach naszych uczniów do konkursu, jestem zaskoczona i zachwycona ogromną wiedzą, jaką się wykazali wszyscy uczestnicy. Jestem pełna optymizmu, co do przyszłości świata, gdy widzę tak wspaniałych i zdolnych młodych ludzi.

International Moot Court to jedyny na świecie konkurs symulacji procesu przed haskim Trybunałem Sprawiedliwości dla uczniów szkół średnich. Te międzynarodowe zawody prawnicze odbywają się od 2012 roku, co dwa lata. Do tej pory wszystkie edycje wydarzenia organizowano w Hadze. Gospodarzem tegorocznych zmagań młodych talentów prawniczych była Gdynia, która wygrała konkurs na organizację tych zawodów.

Rywalizacja w konkursie polega na odgrywaniu ról obrońców i oskarżycieli w fikcyjnej, specjalnie na tę okazję stworzonej sprawie dotyczącej zbrodni przeciwko ludzkości jaką jest przymusowe wysiedlenie.

– To symulacja postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. Konkurs rozwija zdolności uczniów na wielu płaszczyznach Uczniowie uczą się zdobywania argumentów i ich prezentowania oraz obrony swojego stanowiska. Wszystko odbywa się w języku angielskim, więc również ich kompetencje i umiejętności językowe rosną – mówi Anna Ćwiklińska-Rutka, nauczycielka w II LO w Gdyni, jedna ze współorganizatorek zawodów.
 
Oficjalne rozpoczęcie międzynarodowych zawodów prawniczych odbyło się 27 stycznia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Rywalizacja odbywała się w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni,na Wydziale Prawa UG oraz w Sądzie Okręgowym w Gdańsku. W sumie każda drużyna wzięła udział w 6 rundach eliminacyjnych. Odbywały się one będą jednocześnie w 6 salach, gdzie zespoły zaprezentowały 10-minutowe mowy, a popisy oratorskie oceniali sędziowie. Pod uwagę brane były znajomość prawa oraz szczegółów sprawy, umiejętności oratorskie, biegłość w odpowiedzi na pytania, mowa ciała i talent aktorski uczestników.

Podczas konkursowych zmagań Polskę reprezentowali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego: Diana Babicka, Kornelia Subbotko, Wiktoria Lisińska, Miłosz Berent, Maciej Kochański, Beniamin Podborączyński, Jakub Ochmański i Michał Ratajczyk. Kolejne zespoły uczniów II LO w Gdyni uczestniczą w tych zawodach regularnie od 2012 roku.  
 
Polską drużynę przygotowała Anna Ćwiklińska-Rutka przy współpracy z prawnikami z Kancelarii Radcy Prawnego Anny Bufnal, Agnieszki Sobczak, prokuratora Mariusza Marciniaka oraz sędzi Agnieszki Niklas-Bibik.
Uczestników konkursu oceniało profesjonalne jury. To sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) w Hadze: Alphons Orie oraz Mischa Wladimiroff, a także trójmiejscy sędziowie, prawnicy, wykładowcy oraz studenci prawa. Każdemu składowi sędziowskiemu towarzyszyli sekretarze, czyli uczniowie II LO, którzy w ubiegłym roku brali udział w Europejskich Zawodach Prawniczych w Rumunii.
 
Głównym organizatorem konkursu jest Justice Resource Centre z Nowego Jorku, a wydarzenie na miejscu współorganizuje II Liceum w Gdyni, Miasto Gdynia i Europejskie Centrum Solidarności przy współpracy z Wydziałem Prawa UG, Wydziałem Prawa WSAiB w Gdyni, Sądem Okręgowym w Gdańsku i środowiskiem prawniczym Trójmiasta: Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku, Pomorską Izbą Adwokacką, ELSA Gdańsk, kancelariami prawnymi: Anny Bufnal oraz Siemiątkowski, Głuchowski, Zwara.
 
Patroni wydarzenia: prezydent Lech Wałęsa, Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, senator RP Sławomir Rybicki, poseł RP dr Marek Rutka, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Pomorski Kurator Oświaty – Małgorzata Bielang oraz prezydent Gdyni dr Wojciech Szczurek.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda