mobile

Zero waste a pandemia. Domowe archiwa i warsztaty robienia na drutach i szydle

IKM zaprasza na trzy spotkania online. Jak rozsądnie zarządzać zasobami w dobie koronawirusa? Czy można zachować zasady zero waste w trakcie kwarantanny? Na te pytanie odpowie 22 kwietnia, w ramach cyklu Miasto 2050, Katarzyna Wągrowska z bloga „Ograniczam się”. O archiwach społecznych i gromadzeniu zbiorów opowiedzą 23 kwietnia ekspertki z Centrum Archiwistyki Społecznej. W sobotę 25 kwietnia Prulla, czyli Agnieszka Baaske, wraca (online) ze swoim cyklem warsztatów robienia na drutach i szydle.

inf. prasowa
Zero waste a pandemia. Domowe archiwa i warsztaty robienia na drutach i szydle

Zero waste a pandemia. Jak dbać o planetę dbając o siebie? | 22 kwietnia, godz. 12.00, kanał YouTube IKM: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.

Coraz więcej osób w swoim codziennym życiu stara się myśleć o środowisku. Segregacja śmieci stała się obowiązkiem, oszczędzamy wodę, ograniczamy plastik, kupujemy rzeczy w biodegradowalnych opakowaniach itd. Aż nagle przychodzi pandemia... I nasze życie zmienia się diametralnie. Coś tak ważnego jak dbałość o planetę siłą rzeczy schodzi na drugi plan, kiedy zwykłe wyjście po zakupy staje się wyprawą na Marsa, która sama w sobie przybiera rangę misji.

- Jak w takim wypadku myśleć jeszcze o dbaniu o planetę, kiedy dbanie o samego siebie i swoje zdrowie już samo w sobie jak takie trudne...? I czy jeśli myślimy o środowisku mniej, to powinniśmy mieć wyrzuty sumienia? – pyta Katarzyna Wągrowska.

Katarzyna Wągrowska, aktywistka społeczna, autorka bloga Ograniczam Się i książki „Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej” (2017). Inicjatorka akcji Givebox Poznań (2016), w ramach której na ulicach miasta uruchomiono 5 szaf do wymiany rzeczami. Współzałożycielka Po-Dzielni (2018) - pierwszego w Polsce freeshopu z prawdziwego zdarzenia, oraz stowarzyszenia Po-Dzielnia Centrum Ekonomii Współdzielenia. Działa na rzecz edukowania w zakresie redukcji odpadów, recyklingu, świadomej mody (slow fashion), aktywizacji społecznej.

 

Archiwum domowe, archiwum społeczne. Zrób to sam! | 23 kwietnia, godz. 12.00, kanał YouTube IKM: https://www.youtube.com/user/IKMGdansk.

Archiwistyka społeczna to dziedzina jeszcze nieodkryta, ale prężnie się rozwijająca. Sieć archiwów społecznych tworzy aktualnie ponad 400 podmiotów. Chcemy je przybliżyć, pokazać, że warto rozejrzeć się wokół i zachować dla kolejnych pokoleń fragmenty historii, która już minęła i współczesności, która dla nich będzie już historią.

W obecnej sytuacji, kiedy spędzamy w domu dużo więcej czasu zadbanie o archiwa wydaje się być idealne na ten czas i miejsce. Na wirtualne spotkanie zapraszamy osoby, które uwielbiają wszelkiego rodzaju kroniki, dokumenty, stare fotografie, prowadzą albumu rodzinne, lokalne itd.

Spotkanie jest kontynuacją współpracy z mieszkańcami gdańskiej dzielnicy Nowy Port, z którymi chcemy przygotować społeczne archiwum dzielnicy w ramach realizacji programów Otwarty IKM i UrbCultural Planning. Mimo że w szczególności zapraszamy osoby z tej dzielnicy otwarte jest dla wszystkich!

Spotkanie poprowadzą: Małgorzata Pankowska-Dowgiało, kierowniczka Programu Rozwoju Narzędzi Cyfrowych w Centrum Archiwistyki Społecznej. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. kierowała Archiwum Fotografii, prowadziła szkolenia z zakresu opracowania i digitalizacji zbiorów archiwalnych. Joanna Michałowska, koordynatorka sieci konsultacyjnej w Centrum Archiwistyki Społecznej. Wcześniej pracowała w Fundacji Ośrodka KARTA, gdzie m.in. kierowała Archiwum Dokumentowym, prowadziła lekcje studyjne z opracowywania zbiorów oraz odpowiadała za zgodne z procedurami realizacje projektów grantowych.

 

Warsztaty robienia na drutach i szydle z Prullą | 25 kwietnia, godz. 12.00, Facebook IKM: https://www.facebook.com/IKMgdansk/

Agnieszka Baaske, działająca jako Prulla zaprasza na film pokazujący, jak sprawnie dziergać na drutach i szydle. Oczka lewe, oczka prawe, łączenie fragmentów – na każdych zajęciach prowadząca uczy technik i początków dziergania. Warsztaty z Prullą to cykl otwartych spotkań, podczas których uczestniczki i uczestnicy w prawie domowej atmosferze tworzą swetry, czapki, szaliki lub samodzielnie wymyślone, zrobione na drutach rzeczy. Tym razem – prowadząca przygotowała dla uczestników i uczestniczek film, który 25 kwietnia o godz. 12.00 opublikujemy na Facebooku Instytutu Kultury Miejskiej: https://www.facebook.com/IKMgdansk/

Instytut Kultury Miejskiej nagrywa i udostępnia zapisy z większości wykładów i spotkań. Zapraszamy na kanał na YouTube https://www.youtube.com/user/IKMGdansk oraz na stronę www.ikm.gda.pl, gdzie publikuje krótkie polecenia najciekawszych zasobów cyfrowych instytucji z różnych działań i projektów.

 

Źródło: UM Gdańsk

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda