mobile

„Zawisza Czarny” wciąż potrzebuje wsparcia

„Zawisza Czarny” stał się wizytówką naszego kraju. Na swoim pokładzie wychował kilka pokoleń żeglarzy. I choć opłynął kulę ziemską oraz przylądek Horn, teraz potrzebuje poważnego remontu. Fundacja Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, która jest armatorem jednostki, zwraca się z prośbą o wsparcie i w tym celu organizuje internetową zbiórkę funduszy.

inf. prasowa
„Zawisza Czarny” wciąż potrzebuje wsparcia

Fani żeglarstwa zdobywają pierwsze morskie szlify na pokładzie „Zawiszy Czarnego” już od blisko sześćdziesięciu lat. Obecnie jednostka zakończyła sezon żeglarski i przechodzi największy od dwudziestu lat remont. Jego koszt szacowany jest na ponad milion złotych. Póki co statek ma nowe żagle. Ich wymianę sfinansowało PZU - sponsor jednostki.
 
„Zawisza Czarny" - trzymasztowy szkuner z ożaglowaniem typu Va Marie - to ikona polskiego żeglarstwa oraz kultury marynistycznej. Żaglowiec, z galionem przedstawiającym najsłynniejszego polskiego rycerza, zbudowano na bazie kadłuba statku rybackiego. Banderę podniesiono 15 lipca 1961, a pierwszym kapitanem został delegowany z Marynarki Wojennej kmdr Bolesław Romanowski.

Wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany jacht, wychował na swoim pokładzie kilka pokoleń żeglarzy. Tylko w ciągu jednego roku dorobek „Zawiszy Czarnego" to 41 rejsów, 1358 godzin pod żaglami i 1886 osób, które odbyły rejs. W sumie daje to 224 dni na morzu, 124 zawinięć do polskich i zagranicznych portów.

Żeglując po morzach i oceanach, „Zawisza Czarny” stał się wizytówką Polski. W 1990 roku opłynął kulę ziemską i dwukrotnie przylądek Horn. W 1984 roku załoga „Zawiszy Czarnego", wykazując się odwagą godną swojego patrona, uratowała ośmiu członków żaglowca „Marques”, który zatonął podczas gwałtownego sztormu u wybrzeży Bermudów. Marynarze z „Zawiszy" otrzymali za tę akcję nagrodę Komitetu Olimpijskiego „Fair Play”.

Obecnie „Zawisza Czarny" realizuje rejsy dla młodzieży, harcerzy, klubów i szkół żeglarskich po Morzu Bałtyckim, Północnym i Norweskim. Na jego pokładzie organizowane są rejsy międzynarodowe z mieszaną załogą, polsko - litewską lub polsko - ukraińską.

„Zawisza Czarny” zakończył już sezon żeglarski i czeka w tej chwili na remont. Koszt inwestycji może przekroczyć nawet milion złotych. W ramach prac wymienione zostaną między innymi: wanty, główna tablica rozdzielcza, włazy magazynowe na rufie statku, agregaty prądotwórcze i części poszycia kadłuba. Remont przejdzie także chłodnia, łazienka szkolna oraz pompy: wody, paliwowa i ręczna. Zaplanowano również serwis urządzeń sterowych.
 
Prace remontowe rozpoczną się w październiku w stoczni w Szczecinie. Ich zakończenie zaplanowano na 28 lutego 2021. Z tego powodu, niestety, w tym roku nie odbędzie się tradycyjny rejs z Betlejemskim Światełkiem Pokoju.

Na cel remontu jachtu zorganizowano internetową zbiórkę na portalu https://zrzutka.pl/remont-s-y-zawiszy-czarnego.

Imiona i nazwiska darczyńców, którzy wpłacą powyżej 500 złotych, zostaną wygrawerowane na tablicy pamiątkowej umieszczonej na statku. Z kolei osoby, które przekażą datek w wysokości tysiąca złotych, dostaną kawałek starego poszycia żaglowca ze specjalnie wygrawerowanym podziękowaniem.

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda