mobile
REKLAMA

ZAKOŃCZYŁ SIĘ PÓŁROCZNY PROJEKT PILOTAŻOWY W RAMACH KAMPANII „MIASTO NA DETOKSIE”

Zapraszamy na uroczystą galę na zakończenie projektu pilotażowego w ramach kampanii „Miasto na detoksie”, który zorganizowała i przeprowadziła miejska Spółka Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. Gala odbędzie się na Dużej Scenie Miejskiego Teatru Miniatura 10 kwietnia 2018 r. w godzinach od 17.00-20.00

Informacja prasowa
TAGI
ZAKOŃCZYŁ SIĘ PÓŁROCZNY PROJEKT PILOTAŻOWY W RAMACH KAMPANII „MIASTO NA DETOKSIE”

Uczestnicy pilotażu

Rekrutacja do pilotażu odbyła się w lipcu i w sierpniu 2017 r. Ostatecznie detoksowe wyzwanie przyjęło 9 rodzin (29 osób) z różnych dzielnic Gdańska. Celem badania było podjęcie próby zmiany codziennych nawyków przez uczestników projektu prowadzącej do ograniczenia korzystania z produktów zawierających substancje niebezpieczne mające wpływ na zdrowie i na jakość środowiska.

6 miesięcy wyzwań a może szans…

Na początku projektu, wszystkie pilotażowe gospodarstwa domowe zostały zweryfikowane pod kątem obecności produktów – potencjalnych źródeł substancji niebezpiecznych. Dodatkowo, w ramach współpracy z Detoxed Home, uczestnicy zostali poddani badaniu na obecność substancji takich jak BPA, alkilfenole i ftalany, których zawartość została również zbadana w próbce domowego kurzu. - Po badaniach i domowych ankietach przyszedł czas na pilotażowe wyzwania. – wspomina Monika Piotrowska – Szypryt rzecznik GIWK. W każdym miesiącu uczestnicy podejmowali próbę wyeliminowania substancji niebezpiecznych znajdujących się w określonej grupie produktów: środkach czystości, kosmetykach, opakowaniach plastikowych, zabawkach i tekstyliach. - By ułatwić naszym uczestnikom realizację pilotażowych zadań, w każdym miesiącu organizowaliśmy merytoryczne i praktyczne warsztaty – dodaje rzecznik GIWK. Dzięki warsztatom uczestnicy mogli pozyskać niezbędną wiedzę, dowiedzieć się, jak przygotować alternatywne, ekologiczne produkty i wymienić swoimi spostrzeżeniami. Wsparciem dla pilotażowiczów była zamknięta grupa na Facebooku wspierana przez projektowych ekspertów.

Uroczysta gala

Badanie pilotażowe oficjalnie zakończyło się w lutym b.r., jednak uhonorowanie uczestników projektu nastąpi podczas uroczystej gali w Teatrze Miniatura. Wydarzenie rozpocznie spektakl „Kraina śpiochów”. Po spektaklu zaproszonych gości przywita Prezes GIWK Jacek Skarbek. W uroczystości weźmie udział również ambasadorka kampanii „Miasto na detoksie” dziennikarka Katarzyna Bosacka. Podczas wydarzenia zaprezentowane zostaną wyniki badań uczestników projektu oraz próbek pobranych z domów, będzie można posłuchać piosenek w stylu rap nawiązujących do tematyki kampanii, które zwyciężyły w konkursie „Dlaczego sieci nie lubią śmieci?”, a pilotażowe rodziny sprawdzą się w literkowym quizie związanym z hasłem kampanii.

Program:

17.00-18.10 Spektakl „Kraina śpiochów”.

18.15-18.45 Czas dla przedstawicieli mediów na wywiady z uczestnikami i organizatorami projektu

18.50-20.00 wystąpienia, prezentacje, konkursowe raperskie teledyski i literkowa zabawa.

20.00 zakończenie uroczystości

Unikatowy projekt

Pilotaż to pierwszy tego rodzaju eksperyment prowadzony w Polsce. Jego realizacja była możliwa, dzięki udziałowi Miasta Gdańsk, Spółki GIWK oraz Uniwersytetu Gdańskiego w międzynarodowym projekcie NonHazCity (miasto bez szkodliwych substancji) dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 2,8 mln EURO.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda