mobile

Za nami 14. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan

Grudzień to czas podsumowań i snucia planów na przyszłość. W tym roku odbyło się 14. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan. Biorą w nim udział najaktywniejsi mieszkańcy miasta. Po raz pierwszy gospodarzem uroczystości była prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Redakcja
TAGI
Za nami 14. Doroczne Obywatelskie Spotkanie Gdańszczan

 - W tym roku dla mnie – sprawującej urząd prezydenta miasta – wszystko jest pierwsze. Pierwszy raz w tej roli, przejęta, staję też przed państwem. Dziękuję, że zechcieliście przyjąć zaproszenie na to spotkanie. To ważny dla mnie moment, bowiem w jednym miejscu gromadzą się ludzie, którzy tworzą krwioobieg miasta, stanowią jego najcenniejszy kapitał. Wszyscy państwo przyjmijcie wyrazy wdzięczności i szacunku – takimi słowami Aleksandra Dulkiewicz przywitała zgromadzonych na 14. Dorocznym Obywatelskim Spotkaniu Gdańszczan.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział blisko tysiąc osób. Wśród nich byli parlamentarzyści, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, władz samorządowych, radni dzielnic, szefowie stowarzyszeń, przedstawiciele biznesu, szefowie gdańskich placówek oświatowych, organizacji pozarządowych oraz najbardziej aktywni gdańszczanie.

Prezydent rozpoczęła od wspomnienia tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.  - To wielka, niepowetowana strata i wciąż niezabliźniona rana. Dla mnie osobiście, ale wiem też, że dla bardzo wielu z nas.

W trakcie przemówienia prezydent przedstawiła zespół najbliższych współpracowników – pierwszego zastępcę ds. zrównoważonego rozwoju, Piotra Grzelaka, zastępcę ds. inwestycji, Alana Aleksandrowicza, zastępcę ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Piotra Borawskiego oraz zastępcę ds. edukacji Piotra Kowalczuka, a także sekretarz miasta Danutę Janczarek i skarbnik Teresę Blacharską.

Prezydent podsumowała ostatni rok pracy. ­- Moją prawdziwą radością jest wprowadzenie bonu żłobkowego i realizacja miejskiego programu in vitro, dzięki któremu tylko w tym roku przyszło na świat 81 nowych gdańszczanek i gdańszczan, a od początku trwania programu 157.

Pośród zrealizowanych planów i inwestycji prezydent wspomniała również Centrum Edukacyjne Jabłoniowa, budowę wiaduktu Biskupia Górka, remont torowiska na Stogach, rozpoczęcie projektu Domu Zdrojowego w Brzeźnie czy wprowadzenie programu wsparcia dla osób młodych uzależnionych od Internetu i realizację programu wsparcia dla seniorów – złota rączka na telefon. Przypominała także spotkania z mieszkańcami dzielnic przy okrągłym stole. W planach na 2020 rok Aleksandra Dulkiewicz wymieniła między innymi wprowadzenie zielonego budżetu obywatelskiego. Zapowiedziała rozpoczęcie budowy objazdu Bramy Nizinnej, zakończenie projektu Nowej Bulońskiej i rozpoczęcie planowania Nowej Świętokrzyskiej.

- Pozwólcie państwo jeszcze na kilka słów o dalekiej przyszłości, wizji miasta za pięć, dziesięć, piętnaście lat. Marzeniach, planach. Ważne jest dla mnie wsparcie ożywienia terenów postoczniowych. Służyć ma temu budowa tunelu pod Motławą, który odciąży komunikacyjnie Śródmieście, a poprowadzi ruch samochodowy i linię tramwajową z terenów postoczniowych do ulicy Elbląskiej. Rozpoczynamy także pracę nad studium możliwości przebicia się pod torami, aby połączyć aleję Grunwaldzką z Zaspą i dowiązać komunikację do linii tramwajowej przy Rzeczpospolitej. Wiele projektów miejskich poprawiających jakość życia w dzielnicach, chcę połączyć w jeden pakiet programów, aby wszędzie tam, gdzie jest to możliwe przy okazji różnorakich inwestycji kompleksowo powstawały chodnik, droga rowerowa, oświetlenie, miejsca postojowe dla aut. Systematycznie będziemy oferować kolejne miejsca w żłobkach. Planujemy nowe szkoły, zwłaszcza w południowych dzielnicach Gdańska.

Na zakończenie prezydent przypomniała o przyznanej miastu Gdańsk nagrodzie Księżniczki Asturii w kategorii Zgoda.

- Król Filip VI zwrócił się do nas podczas uroczystości tymi słowami: „Gdańsk to dziś tętniące miasto, pełne życia i światła. Przeżyło wiele tragedii, walczyło o demokrację i wolność, poniosło bolesne straty. Zawsze było to miejsce spotkania różnych kultur” – wspominała prezydent. -Tego Państwu i sobie życzę u progu nowego roku. Niech Gdańsk zawsze będzie bezpiecznym domem, miejscem zgodnego życia, wspólnotą ceniącą wolność, równość i demokrację, troszczącą się o siebie wzajemnie w duchu solidarności. Dobrego 2020 roku dla nas wszystkich.

Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną. W tym roku spotkanie uświetnił koncert Andrzeja Piasecznego z zespołem. Piosenkarz wystąpił ze świątecznym repertuarem.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda