mobile

Za fasadą mitu Kanady. Non-Fiction w IKM

Podczas październikowego spotkania Non-fiction w IKM porozmawiamy o Kanadzie. Kraj, który słynie ze swojej otwartości i dziewiczej natury, ma też inne, mniej znane oblicze. Co tworzy mit Kanady jako krainy szczęśliwości? O tym, co się kryje za tą fasadą porozmawiają reportażystki Joanna Gierak-Onoszko oraz Katarzyna Wężyk. Spotkanie, które odbędzie się 15 października o godz. 18.00 w IKM, poprowadzi Małgorzata Muraszko.

 

Informacja prasowa/ fot. Ana Matusevic
TAGI
Za fasadą mitu Kanady. Non-Fiction w IKM

Świat potrzebuje więcej Kanad! Myśli tak nie tylko Bono. Ale czy Kanada – (prawie) najlepsze miejsce do życia na ziemi – jest faktycznie rajem? By odpowiedzieć na to pytanie, Katarzyna Wężyk przejechała 12 tysięcy kilometrów, pięć stref czasowych i cztery regiony klimatyczne. Odwiedziła Zielone Wzgórze i szkołę, w której przez półtorej wieku kanadyjskie państwo „wyciągało Indianina z Indianina”, odbierając rodzicom dzieci, a dzieciom - język i kulturę. Poznała jednego z 40 tysięcy syryjskich uchodźców i Kanadyjczykami, którzy ich przyjęli. Zobaczyła na własne oczy, jak wydobycie kanadyjskiego „czarnego złota” wpływa na dziką przyrodę i życie mieszkańców Alberty. Opisała Vancouver, Toronto i Montreal oraz nadające się na pasjonujący film życie obu premierów Trudeau, ojca i syna.

Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu „27 śmierci Toby’ego Obeda” autorka kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?

Non-fiction w IKM to cykl spotkań i paneli dyskusyjnych z udziałem najciekawszych nazwisk ze świata literatury faktu i dokumentu. W Instytucie Kultury Miejskiej można spotkać się i porozmawiać z autorami najgłośniejszych polskich książek non-fiction. Autorzy są naszymi przewodnikami po reporterskim świecie, poznajemy kulisy ich pracy, zgłębiamy najbardziej intrygujące tematy. Są to tematy przekrojowe, a książki i reportaże są jedynie punktem wyjścia.

 

W październikowym spotkaniu wezmą udział Katarzyna Wężyk („Kanada. Ulubiony kraj świata”, wyd. Agora) oraz Joanna Gierak-Onoszko („27 śmierci Toby’ego Obeda”, wyd. Dowody na Istnienie). Podczas spotkania można będzie nabyć książki autorów. Możliwa jest płatność kartą. Z Kartą do Kultury 10% rabatu.

 

Za fasadą mitu Kanady. Spotkanie w ramach cyklu Non-fiction w IKM

Goście: Katarzyna Wężyk, Joanna Gierak-Onoszko

Prowadzenie: Małgorzata Muraszko

Data: 15 października

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/684058022113789/

 

Katarzyna Wężyk - reporterka, publicystka. Skończyła politologię i podyplomową amerykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (na Columbia University w Nowym Jorku) i Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu. Zaczynała w „Panoramie” TVP, następnie przez pięć lat pracowała w portalu tvn24.pl. Od 2012 roku w „Gazecie Wyborczej”, pisze do „Magazynu Świątecznego”, „Dużego Formatu” i „Wysokich Obcasów”. Autorka książki „Kanada. Ulubiony kraj świata” (Wydawnictwo Agora, 2017).

 

Joanna Gierak-Onoszko - do 2018 roku dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Publikowała też m.in. w „Dużym Formacie”, „Piśmie. Magazynie opinii” i „Non-fiction”. Laureatka nagrody dla najlepszego reportażu prasowego na Festiwalu Wrażliwym za tekst o międzynarodowej akcji ewakuowania psa z Aleppo (2017). Nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im Tadeusza Mazowieckiego za reportaż o lekarzach i wolontariuszach z Berlina wobec uchodźców 2015). Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Zajmuje się bohaterami drugiego planu. „27 śmierci Toby’ego Obeda” to jej znakomicie przyjęty debiut książkowy, owoc dwóch lat spędzonych w Kanadzie.

Źródło: Instytut Kultury Miejskiej 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda