XXIV Orlen Maraton Solidarności

Zwycięzcą 24. Orlen Maraton Solidarności w środę, 15 sierpnia został Rafał Czarniecki z Bliżyna. Wygrał on również w kwietniu 4. Gdańsk Maraton. Można zatem powiedzieć, że 39- letni zawodnik na Pomorzu czuje się jak ryba w wodzie. Wśród kobiet najszybsza na Długim Targu była Monika Brzozowska. Zaplanowaną trasę z Gdyni do Gdańska ukończyło 610 osób.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI

Na startowej liście XXIV Orlen Maratonu Solidarności widniało 874 biegaczy, a to znak, że organizatorzy tego słynnego w Polsce biegu zbliżają się do przekroczenia granicy tysiąca zgłoszeń. Być może okrągła liczba wybije za rok, kiedy na trasie z Gdyni przez Sopot do Gdańska odbędzie się jubileuszowa edycja imprezy.

Zwycięzca tegorocznej edycji przyznaje, że prawdopodobnie na starcie tej imprezy pojawi się także w przyszłym roku. Losy maratonu Solidarności rozstrzygnęły się około 30 kilometrów. Do tego momentu Czarnecki dyktował tempo wspólnie z Ukraińcem Dimitrim Pożewiłowem. Biegacz z Bliżyna postanowił ruszyć mocniej i plan się powiódł. Zawodnicy trafili na bardzo dobre warunki pogodowe, jeśli porównać je z upałami, które przelewały się nad krajem choćby kilka dni wcześniej. To spowodowało, iż najszybsi na mecie nie mieli powodów do narzekania.

Wśród kobiet pierwsze miejsce z nowym rekordem życiowym zajęła Monika Brzozowska. W klasyfikacji generalnej zajęła wysokie, bo aż siódme miejsce. W jej przypadku sprawdziło się powodzenie, do trzech razy sztuka, gdyż zawodniczka startowała już trzeci raz.