mobile
REKLAMA

"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury  zaprasza na koncert zespołu  FRACTUS SEXTET

Fractus Sextet to w dużym skrócie po prostu fuzja. Fuzja różnych gatunków  muzycznych, ale też odmiennych muzycznych temperamentów.

Informacja prasowa
TAGI
"Wyspa Skarbów" Gdańskiego Archipelagu Kultury  zaprasza na koncert zespołu   FRACTUS SEXTET

To kombinacja  dwóch grup instrumentów. Z jednej strony trio klasyczne: skrzypce, wiolonczela i fortepian. Z drugiej zaś trio jazzowe: saksofon, gitara basowa i perkusja. Wydaje się niemożliwe połączyć te dwa światy w jedno. Jeśli jednak zrobi się to tak umiejętnie, jak robią to nasi artyści, efekt jest… nieziemski.
 
Zespół powstał w 2016r. i składa się z czołowych trójmiejskich muzyków, w tym pedagogów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku:  
 
Andrzej Kacprzak – skrzypce  · Karol Sokołowski – wiolonczela  · Tomasz Jocz – fortepian  · Dawid Głowacki – klarnet, saksofon tenorowy · Beniamin Baczewski – gitara basowa  · Grzegorz Lewandowski - perkusja  
 
Pierwszy projekt zespołu to „Piosenki bez słów”, czyli wokalna ekspresja przeniesiona na instrumenty - jasny, zdecydowany przekaz ujęty nie słowami, lecz dźwiękami. Premiera projektu miała miejsce w styczniu 2017r. w Studiu im. Janusza Hajduna w Radiu Gdańsk i połączona była z transmisją na żywo. W kwietniu Fractus Sextet rozpoczął prace nad swoją pierwszą płytą o tym samym tytule, dzięki stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Twórców Kultury na rok 2017.
 
Wszystkie utwory dla Fractus Sextet to kompozycje Beniamina Baczewskiego, który jest jednocześnie również liderem i basistą zespołu. Jest to młody kompozytor, urodzony w Gdańsku, absolwent tutejszej Akademii Muzycznej, który dał się poznać trójmiejskiej publiczności dzięki wygranej w plebiscycie Młodych Twórców Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2015r.  
 
Beniamin  ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest tegorocznym finalistą Festiwalu Muzyki Filmowej Young Talent Award 2017 w Krakowie. Zdobył także I nagrodę za muzykę do filmu niemego Le Spectre Rouge z 1907 roku na XX Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim 2 Agosto (Bolonia/Włochy), na który nadesłano ponad 180 prac z całego świata. Prawykonanie kompozycji, transmitowane na antenie TV RAI5, odbyło się 02.08.2014 r. w Bolonii. W 2016r. ukazała się, wydana przez wytwórnię DUX, płyta Andrzeja Wojciechowskiego pt. Tribute to Benny Goodman, gdzie kluczowym utworem jest Clarinet Concerto Beniamina Baczewskiego.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda