mobile

Wyklucz niebezpieczne leki dla dzieci

Organizm dziecka może w różny sposób odpowiedzieć na leczenie. To jak maluch zareaguje na dany składnik podanego leku zależny od wielu czynników- wieku, diety, kondycji zdrowotnej czy nawet profilu genetycznego. Sięgając po badania DNA i tzw. farmakogenetykę możemy dowiedzieć się, jaką wrażliwość na konkretne leki ma nasze dziecko. Spośród nich możemy wykluczyć później te, które są dla niego niebezpieczne.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Wyklucz niebezpieczne leki dla dzieci

Dla małych dzieci niebezpieczna może być już sama postać leku, np. tabletka, którą mogą się zakrztusić. W przypadku maluchów warto zatem wybierać lekarstwa o ile to możliwe w postaci syropu lub zapytać farmaceutę, czy dany środek można rozkruszyć i podać dziecku na łyżeczce z wodą.

Jakich leków nie powinno się lub nie można podawać dzieciom? Dobrym przykładem jest aspiryna, która może przyczyniać się do wywołania zespołu Reye’a. Zespół ten występuje bardzo rzadko, ale w większości przypadków kończy się śmiercią. Z tego też względu można go stosować dopiero u dzieci powyżej dwunastego roku życia. Podobne ograniczenia w stosowaniu dotyczą salicylanu choliny występującego na przykład w postaci tabletek do ssania na ból gardła dla dzieci. Mali pacjenci nie mogą również przyjmować przeciwgorączkowego i przeciwbólowego metamizolu sodowego bez konsultacji z lekarzem, ponieważ zdarzają się przypadki uszkodzenia szpiku kostnego. Jest on podawany tylko i wyłącznie na polecenie lekarza, kiedy inne leki zbijające wysoką temperaturę nie działają. Na takie objawy bez recepty podaje się jedynie paracetamol lub ibuprofen.

Dekstrometorfan to substancja przeciwkaszlowa, która może być podawana powyżej szóstego roku życia. Z kolei leki z kodeiną dopiero powyżej dwunastego roku życia. Przyczyną ograniczeń wiekowych w przypadku tej substancji jest możliwość depresji ośrodka oddechowego u młodszych dzieci. Mogą wystąpić poważne problemy z oddychaniem, co może przyczynić się do poważniejszych chorób czy powikłań. Dzieciom nie wolno także podawać leków w formie nalewek i wyciągów na bazie alkoholu, ponieważ- poza oczywistymi względami- znacznie łatwiej dochodzi u nich do groźnego w skutkach zatrucia alkoholowego.

Nie tylko leki doustnie podawane mogą zaszkodzić dziecku. Niebezpieczne mogą być także niektóre substancje w formie maści czy płynów do przemywania skóry. Do związków chemicznych, który może zaszkodzić małemu pacjentowi należy także kwas borny, gdyż może działać szkodliwie na układ nerwowy. Z pozoru bezpieczne leki roślinne mogą okazać się szkodliwe. W tej kwestii należy uważać na olejek miętowy i maści z hydrokortyzonem.

O czym należy pamiętać przy podawaniu lekarstw dziecku?

-Przede wszystkim u niemowląt nie powinno się stosować żadnych leków bez konsultacji z pediatrą.

-Podawanie leków na receptę powinno być konsultowane z lekarzem.

-Zażywanie leków przez dziecko nie powinno być traktowane jako zabawa. Tabletek nie powinno się nazywać przy dziecku cukierkami, a syropów określać mianem, np. soczków. W przeciwnym razie istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko sięgnie po nie bez wiedzy rodzica.

-Leki nie powinny być zostawiane w zasięgu dziecka.

-Należy przestrzegać podanego w ulotce wieku, od jakiego można stosować dany specyfik.

Źródło fotografii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lek#/media/File:12-08-18-tilidin-retard.jpg

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko