mobile
REKLAMA

Wszystko o kuchni roślinnej

Kuchnia roślinna wbrew pozorom jest bogata w składniki odżywcze, a także jest bardzo urozmaicona. Wystarczy zapoznać się z zasadami diety wegańskiej czy zasięgnąć porad specjalistów, aby móc w domu przygotowywać pyszne i zdrowe posiłki!

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Wszystko o kuchni roślinnej

Jest to radykalna odmiana diety wegetariańskiej, która bazuje głównie na produktach roślinnych. Weganizm zakłada całkowitą eliminację z codziennego jadłospisu nie tylko mięsa, ale i nabiału czy jaj. Część wegan ze swojej diety wyklucza także miód. Początku tego sposobu odżywiania należy szukać w Indiach, podobnie jak wegetarianizmu. To właśnie tam rozwinęła się filozoficzno- religijna idea niespożywania mięsa.

Na dietę wegańską przechodzą nie tylko osoby dbające o środowisko czy ze względu na poglądy etyczne, ale także zorientowane na zdrowie. Lekarze i specjaliści w dziedzinie zdrowia, dietetyki są zgodni, że dieta bogata w produkty roślinne pomaga w profilaktyce wielu chorób, schorzeń oraz osiągnięciu i utrzymaniu szczupłej sylwetki. Jednak powinna być odpowiednio ułożona, zbilansowana. Przed rozpoczęciem stosowania takiej diety warto poradzić się lekarza, gdyż nie każdy może ją niestety stosować, a także specjalisty dietetyka, który pomoże w dobrze odpowiednich produktów i posiłków, aby codzienny jadłospis dostarczał jak najwięcej potrzebnych składników odżywczych.

 Decydując się na zamianę codziennej sposobu odżywiania pamiętajmy, aby wszelkie zmiany wprowadzać stopniowo i systematycznie, nigdy gwałtownie! Przechodząc na weganizm z diety tradycyjnej, stopniowo powinno się odstawiać mięso, nabiał, ryby i jaja. Najlepiej jest wówczas zastąpić smażenie gotowaniem na parze lub pieczeniem. Tak przygotowane potrawy będą zdecydowanie lżejsze oraz zdrowsze, a także pozwalają zachować więcej substancji odżywczych. Wprowadzając nowe nawyki żywieniowe warto zrezygnować również ze słodyczy, które można zastąpić suszonymi owocami czy orzechami.

Mimo iż dieta wegańska jest pozbawiona wszelkich produktów odzwierzęcych to wciąż uznawana jest za jedną z najbardziej urozmaiconych. Piramida wegańska zdecydowanie odbiega od tradycyjnej, ale za to kładzie spory nacisk na wysokie spożycie produktów pochodzenia roślinnego. Na samym jej dole znajdują się warzywa, owoce i różne bakalie. To właśnie ich w ciągu dnia powinniśmy spożywać jak najwięcej, a przynajmniej połowa z nich powinna być w kolorze zielonym. Wyżej znajdują się produkty zbożowe. Są one ważnym źródłem błonnika pokarmowego, żelaza, magnezu, cynku oraz witamin z grupy B. Wartościowe produkty to pełnoziarniste pieczywo na zakwasie, płatki, kasze, makaron razowy, biały i brązowy ryż. W tej piramidzie próżno szukać nabiału, a jednak trzeba go czymś zastąpić, aby organizm otrzymywał wszystkie niezbędne składniki. Tutaj z pomocą przychodzą napoje roślinne, najlepiej wzbogacone w witaminę B12, kwasy omega 3 i inne. Z uwagi na brak w jadłospisie mięsa czy jaj, należy zamienić je nasiona roślin strączkowych. Na samej górze wegańskiej piramidy znajdują się orzechy, oleje i nasiona. Najlepiej sprawdza się olej rzepakowy, kokosowy i lniany. Warto sięgnąć także po siemię lniane (w odpowiedniej proporcji wymieszane z wodą może zastąpić jajko!), nasiona chia, nasiona konopi.

Na półkach księgarni, w Internecie można znaleźć mnóstwo porad i przepisów, które uczynią codzienny jadłospis jeszcze smaczniejszym. Część potraw roślinnych w zupełności smakuje tak jak z dodatkiem produktów odzwierzęcych! Wystarczy odrobina chęci, czasu. Wbrew pozorom codzienna dieta nie składa się wyłącznie z zielonej sałaty.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda