mobile
REKLAMA

Wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka

Pierwszy rok życia dziecka to okres gwałtownego wzrostu i kształtowania nawyków żywieniowych. W tym czasie masa ciała zwiększa się aż trzykrotnie. Aby rozwój dziecka przebiegał prawidłowo, czyli kości były mocne, mięśnie sprawne, a tkanki zdrowe, należy dostarczać wraz z posiłkiem składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.

Aleksandra Żarkiewicz
Wprowadzanie pokarmów stałych do diety dziecka

Przez pierwsze miesiące niemowlę delektuje się smakiem mleka matki. Z biegiem czasu rodzice zaczynają się zastanawiać: czy mleko jest wystarczającym pokarmem dla ich

maleństwa?Jeśli nie ma przeszkód ze strony karmiącej bądź dziecka, to zaleca się utrzymanie karmienia wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia dziecka i kontynuację w czasie wprowadzania pokarmów stałych. Mleko matki jest niezastąpionym pokarmem chroniącym maleństwo m.in. przed infekcjami i alergią. Najczęstszym objawem gotowości dziecka jest ssanie rączki lub palców i wkładanie różnych przedmiotów do ust. Po szóstym miesiącu życia maluchy zaczynają wykazywać zainteresowanie jedzeniem. Śledzą ruch sztućców od talerza do ust, mlaszczą lub wykonują ruchy gryzienia.

Od rozpoczęcia siódmego miesiąca życia dziecka, rodzice powinni rozpocząć wprowadzanie nowych produktów do diety pociechy, utrzymując jednocześnie karmienie piersią. Układ pokarmowy maluszka kształtuje się przez pierwsze trzy lata, więc nie wszystkie posiłki spożywane przez dorosłych będą dla niego odpowiednie. Rozszerzając dietę i wprowadzając nowe produkty spożywcze, należy obserwować, czy pokarm jest tolerowany i odpowiednio przyswajany.

Większość posiłków, które na początku wprowadzamy do jadłospisu malucha, pomagają zbudować podstawę zdrowych nawyków żywieniowych. Trzeba mieć na uwadze, że w pewnych okresach apetyt wzrasta, a w niektórych się zmniejsza. Mimo wszystko trzeba zachować spokój i konsekwentnie podawać kolejne posiłki. Należy uważać, aby nie uzupełniać diety dziecka zbyt dużą ilością owoców czy słodkich przekąsek.

Jak wprowadzać pokarmy stałe do diety dziecka? Przede wszystkim należy zacząć od niewielkich ilości, a później je zwiększać, jednocześnie obserwując organizm przez kilka dni. Pierwsze posiłki najlepiej jest podawać łyżeczką lub po prostu postawić miseczkę z potrawą przy dziecku, które zapewne będzie maczać w niej rączki. Przy przygotowywaniu posiłków nie należy ich dosładzać, solić i przyprawiać. Można jedynie użyć ziół

dla podkreślenia smaku.

Pierwszym posiłkiem powinna być ugotowana i starta marchewka. Jako drugi pokarm dobrze sprawdzi się ryż rozgotowany do postaci kleiku. Warzywa i owoce najlepiej wprowadzać w formie gotowanej.Przy zmianie żywienia malucha należy pamiętać, aby nie karmić dziecka na siłę.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda