mobile
REKLAMA

Właściwości arbuza

Owoc ten pochodzi z Południowej Afryki, ale jest już dostepny praktycznie wszędzie. Dzięki niemu organizm funkcjonuje lepiej i idealnie nadaje się na upalne dni. Oto lista największych właściwości zdrowotnych arbuza.

Dagmara Gradolewska
TAGI
Właściwości arbuza

Arbuz zawiera mnóstwo antyoksydantów, które utrzymuje serce w dobrej formie i zapobiega przedwczesnemu starzeniu się. Dodatkowo chroni przed chorobami serca oraz układu krwionośnego. Dzieki antyoksydantom organizm walczy z wolnymi rodnikami i zapobiega powstawaniu cholesterolu. Poza tym w arbuzie można znaleźć sporą dawkę witaminy C oraz kartoneidy i potas. Te właściwości skutecznie obniżają ciśnienie krwi, likwidują twardnienie ścianek zył i tętnic.

Kolejną zaletą jedzenia arbuza jest oczyszczanie nerek ze wszelkich toksyn. Razem z tym arbuz redukuje nadmiar ilości kwasu moczowego. To wszystko chroni organizm przed poswstawaniem kamieni nerkowych i wszelkich infekcji. Jak wiadomo arbuz skłąda się głównie z wody, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Jeżeli ktoś boryka się z podwyższoną temperaturą ciała, to wystarczy, że zacznie jeśc arbuzy.  Nie bez powpodu mieszkańcy krajów tropikalnych regularnie spożywają ten owoc. Dzięki niemu zapobiegają powstawaniu udaru i chłodzą swoje ciało.

Arbuz idealnie nadaje się również dla diabetyków, ponieważ ich skład to 99% wody oraz błonnik, więc nie podniosą poziomu cukru w organizmie. Co ciekawe arbuz wspomaga działanie insuliny.

Ten czerwony owoc posiada w sobie sporą dawkę beta karotenu, luteiny, witaminy C oraz zeaksatyny. To wszystko chroni oczy przed powstaniem zwyrodnienia plamki żółtej, a także pomagają w walce z wzszelkimi chorobami oczu.

Kolejnym składnikiem jest arginina, która  niweluje dusfunkcje seksualne i działa podobnie jak viagra. Jak to działa? Kiedy poziom tlenku azotu wzrasta, to zyły stają się rozluźione, a przepływ krwi się zwiększa.

Natomiast likopen pomaga w walce z rakiem oraz przy przeroście prostaty. Ta właściwość dodatkowo wspomaga naprawę uszkodzonych tkanek.

Kiedy potrzebna jest dodatkowa energia, wystarczy wypić nawet sok z arbuza. Witamina B wspomaga metabolizm i dostarcza solidnej dawki energii.

Jak widać arbuz to owoc bogaty w wiele ciekawych i przydatnych właściwości zdrowotnych. Pozostaje tylko go jeść.

Źródło fotografii: www.spirulinabio.pl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda