mobile

Witacz z herbem Gdańska wrócił na swoje miejsce

Betonowy witacz z herbem Gdańska trzymanym przez dwa lwy wrócił na swoje miejsce przy Trakcie Św. Wojciecha. Po zabiegach konserwatorskich odnowiona rzeźba znów pozdrawia kierowców wjeżdżających do Gdańska od strony Pruszcza Gdańskiego.

inf. prasowa
Witacz z herbem Gdańska wrócił na swoje miejsce

Zabytkowy witacz na granicy Gdańska i Pruszcza Gdańskiego stał od lat 60. ubiegłego wieku. Upływ czasu i warunki atmosferyczne nie obeszły się z nim łagodnie, dlatego musiał zostać poddany kompleksowej renowacji.

Witacz został zdemontowany i przewieziony do pracowni konserwatorskiej, gdzie uzupełniono ubytki materiału rzeźbiarskiego, wypełniono spękania oraz gruntownie wyczyszczono ponad 50-letnią rzeźbę. Po wypiaskowaniu witacz odzyskał swój pierwotny kolor, a następnie został zaimpregnowany, by w dobrej formie wytrwał kolejne dziesięciolecia.

W procesie renowacji witacza konieczne było również wyremontowanie konstrukcji, która podtrzymywała rzeźbę na wysokości 2,5 metra. Betonowe słupy były w złym stanie technicznym, dlatego niezbędne stało się wykonanie dla nich nowego fundamentu.

6 sierpnia odnowiony witacz został zamontowany w swojej docelowej lokalizacji na Trakcie Św. Wojciecha.

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda