mobile
REKLAMA

Ukraińcy "podbijają" Pomorze

Coraz więcej obywateli Ukrainy nie tylko decyzje się na podjęcie pracy w regionie, ale - co nie jest bez znaczenia - deklaruje, że nad morzem chce zostać na stałe.

Łukasz Razowski
TAGI
Ukraińcy "podbijają" Pomorze

Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy przygotowało opracowanie dotyczące pracowników i zatrudnia na początek 2018 roku. Wynika z niego, że Ukraińcy stanowią ponad 90 procent obcokrajowców pracujących w województwie pomorskim. Najczęściej zatrudniani się w sektorze handlu i usług, przemysłu oraz budownictwa.

- Z analizy ponad 4 tys. wywiadów wynika, że za pracą przyjeżdża więcej mężczyzn niż kobiet (56 vs. 44 proc.) i są to osoby młode (między 25. a 34. rokiem życia) - poinformował serwis prasowy urzędu marszałkowskiego w Gdańsku. - Doceniają region za atrakcyjność i dużą liczbę ofert, obecność mniejszości ukraińskiej, a także szanse podwyższenia kwalifikacji i podobieństwo kulturowe.

Co ważne, przybysze zza Buga nie chcą tylko pracować i zarabiać nad morzem, ale 92 procent z nich deklaruje, że chce się integrować, a ponad połowa zostać tu na stałe. W tej chwili przeważają Ukraińcy, którzy mieszkają na Pomorzu powyżej 2 lat.

Jak sie okazuje na Pomorzu pracownicy z Ukrainy napotykają też problemy. Wśród największych Ukraińcy wymieniali skomplikowane załatwianie spraw administracyjnych, bezpieczeństwo zatrudnienia i ubezpieczenia zdrowotnego oraz problemy ze znalezieniem mieszkania.

- W badaniach uwzględniono też potrzeby pracodawców, którzy skarżyli się na zbyt wysokie wymagania finansowe pracowników, małe doświadczenie zawodowe kandydatów do pracy oraz brak elastyczności w wykonywaniu obowiązków - wyliczają pomorscy urzędnicy. - Pod lupę wzięto też osoby długotrwale bezrobotne. Okazuje się, ze przeszkodą w zatrudnieniu są: konieczność opieki nad dziećmi, niepełnosprawność, zbyt wysokie wymagania pracodawców i trudność w dotarciu do miejsca pracy.

Także pomorscy przedsiębiorcy chętnie zatrudniają obcokrajowców. Świadczy o tym zwiększająca się z roku na rok liczba oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy przez obywateli Ukrainy.

W 2014 roku było to 5,8 tys. wniosków, a w 2017 roku aż 120,2 tys. (czyli ponad 10 tys. oświadczeń miesięcznie).

źródło fotografii: http://praca-niemcy24.pl

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko