mobile

Tunel światła na ul. Długiej i "Sound of silence" już dziś wieczorem

W dniu 13 stycznia 2019 roku, kilka minut przed godz. 20 prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika na scenie, gdzie świętowano kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W pierwszą rocznicę tego tragicznego wydarzenia, o godz. 20, na ul. Długiej włączona zostanie specjalna iluminacja przypominająca tunel światła.

Redakcja
Tunel światła na ul. Długiej i "Sound of silence" już dziś wieczorem

Na ul. Długiej, na odcinku od Złotej Bramy do Ratusza Głównego Miasta, pojawiło się już kilkadziesiąt specjalnie ustawionych konstrukcji świetlnych. Podesty, na których stoją, znajdują się tuż przy budynkach. Zgodnie z założeniem, będą świecić na drugą stronę ulicy. Postawiono je w taki sposób, by wieczorem, kiedy już zabłysną, stworzyć tunel światła.

- Iluminacje będą palić się przez całą dobę, od poniedziałku 13 stycznia, do wtorku 14 stycznia, do godziny 20.00 - zapowiada Szymon Wróblewski z Biura Prezydenta Gdańska.

Przez świetlny tunel przejdą uczestnicy uroczystości, którą na godz. 19.45 zaplanowano przy budynku zabytkowej Katowni. Stąd przejdą do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godz. 20.30 zaplanowano modlitwę międzywyznaniową.

W czasie przejścia do świątyni, carillony w wieży Ratusza Głównego Miasta wygrywać będą utwór "Sound of Silence", który stał się pieśnią - symbolem tragicznych dni 13-14 stycznia 2019 r. i żałoby, jaka ogarnęła nie tylko Gdańsk.

W poniedziałek, około godz. 19.45, w miejscu, gdzie rok temu stała scena, na której doszło do zabójstwa, na znak pamięci o prezydencie Pawle Adamowiczu, w okolicach Katowni zostanie odsłonięta tablica poświęcona jego osobie. W uroczystości wezmą udział m.in. najbliżsi Pawła Adamowicza, w tym jego brat Piotr i żona Magdalena, a także Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

W miejscu, w którym w zeszłym roku stała scena, zostanie zainstalowany w jezdni specjalny znak.

Co ważne, wydarzenie to ma charakter imprezy masowej. W związku z tym na jej teren nie można wnosić żadnych niebezpiecznych rzeczy. Do tych zaliczane są m.in. znicze, świece, itp. Jeżeli ktoś z Państwa będzie miał potrzebę przyniesienia i zapalenia zniczy w miejscu, w którym doszło do ataku, te będą odbierane przez wolonatariuszy i przenoszone na specjalnie przygotowane podesty. Przez nich zostaną też odpalone. Podesty ustawione są przy gmachu Bractwa Św. Jerzego, na zieleńcu przy ul. Bogusławskiego i przy Katowni.

Przy budynku Katowni ustawiono też dwa duże telebimy, jeden od strony ul. Bogusławskiego, drugi - od strony Targu Węglowego. Każdy więc będzie miał możliwość zobaczenia tego, co będzie się działo przy samej Katowni.

W Bazylice Mariackiej o godz. 20.30 odbędzie się międzywyznaniowa modlitwa, w której udział wezmą przedstawiciele różnych wyznań obecnych w naszym mieście.

Do wtorku, 14 stycznia, Bazylika Mariacka będzie czynna do godz. 22.00.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda