mobile
REKLAMA

Trudny rynek pracy dla niepełnosprawnych

Wskaźnik aktywności zawodowej niepełnosprawnych pozostaje niski mimo że agencje pracy zapewniają o coraz większej ilości ofert pracy dla osób niepełnosprawnych. Ta sytuacja jest pokłosiem małych zarobków, barier architektonicznych oraz ofert pracy często poniżej kwalifikacji aplikujących.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Trudny rynek pracy dla niepełnosprawnych

Najczęściej brak świadomości czy wiedzy wpływa na to, że osób z niepełnosprawnością nie bierze się pod uwagę w procesie rekrutacji. Zaczęło to się zmieniać i coraz więcej organizacji wymienia pozytywne doświadczenia w tym zakresie.  Jak wynika z obserwacji rynku pracy przeprowadzanych na przestrzeni kilku ostatnich lat oferty kierowane do pracowników z niepełnosprawnością są zdecydowanie częstszym zjawiskiem. Jeśli chodzi o charakter pracy, to dotyczą one zarówno niekwalifikowanych osób, które mogą wykonywać proste czynności biurowe czy dyżurujące, jak i specjalistów w konkretnych dziedzinach. Wyspecjalizowani pracownicy są poszukiwani głównie przez zagraniczne korporacje. Wynika to z przyjętych przez nie standardów oraz polityki zatrudniania. Firmy wymagają konkretnych kompetencji zawodowych, doświadczenia czy znajomości języków obcych. Niepełnosprawność pracownika nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Liczy się wiedza i umiejętności.

Jednym z głównych problemów dotyczących aktywizowania zawodowego osób z niepełnosprawnością są oferty zdecydowanie poniżej kwalifikacji wielu niepełnosprawnych. Najczęściej pojawiają się propozycje pracy jako księgowy, kucharz, kasjer, pracownik ochrony fizycznej, technik prac biurowych, pomoc laboratoryjna, rejestratorka medyczna, sprzedawca, szwaczka, ślusarz czy operator maszyn czyszczących. Osoby z orzeczeniem niepełnosprawności są najchętniej zatrudniane jako wsparcie w dziale księgowości, kadr i płac, administracji oraz obsłudze klienta. Coraz więcej przedsiębiorstw aktywnych na rynku wychodzi naprzeciw niepełnosprawnym. Mimo to zarobki osób z niepełno sprawnościami utrzymują się na zdecydowanie niskim poziomie.

Problemem dla firmy, która jest zainteresowana poszerzeniem swoich kadr o osoby niepełnosprawne jest konieczność dopasowania infrastruktury, zarówno w aspekcie swobodnego poruszania się jak i wyposażenia konkretnego stanowiska pracy.  Zdecydowanie w lepszej sytuacji są przedsiębiorstwa wynajmujące  przestrzeń biurową w nowoczesnych budynkach biurowych, od początku dopasowanych do tego typu potrzeb. Firmy nieposiadające odpowiednich elementów infrastruktury, coraz chętniej w nie inwestują, co przyczynia się do zdecydowanej poprawy wizerunku takich podmiotów. Należy pamiętać, że niepełnosprawność to nie tylko wózek inwalidzki, ale także różne schorzenia niewidoczne na pierwszy rzut oka. O specjalne orzeczenia mogą ubiegać się także osoby chore między innymi na cukrzycę czy epilepsję. Przygotowując stanowisko pracy dla takiego pracownika zatrudniający powinien pamiętać o tym, że cukrzycy powinni mieć możliwość sprawdzenia poziomu cukru we krwi, wykonanie iniekcji insuliny czy zjedzenie małej przekąski.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda