mobile
REKLAMA

Trójmiejski rynek mieszkaniowy - najdynamiczniejszy rynek w kraju

Zdaniem specjalistów trójmiejski rynek nieruchomości należy do najbardziej charakterystycznych i najdynamiczniej rozwijających się rynków w całym kraju. Do charakterystycznych cech lokalnego rynku należy rzadko spotykana w skali całego kraju równowaga popytu i podaży. Ceny nieruchomości stale rosną i należą do najwyższych w Polsce.

Maciej Ostrowski
Trójmiejski rynek mieszkaniowy - najdynamiczniejszy rynek w kraju

Obecnie deweloperzy całego Trójmiasta oferują nabywcom ok. 6200 mieszkań. Dla porównania w Krakowie na ofertę lokalną składa się 9100 lokali. Kraków jest więc o 30% większym rynkiem niż Trójmiasto. Wrocławskie firmy deweloperskie mają w ofercie 8400 mieszkań. Trójmiasto liczone jako cała aglomeracja zajmuje dopiero czwartą pozycję w rankingu sporządzonym przez analityków rynku nieruchomości z firmy REAS. Nie przekreśla to w żadnym stopniu perspektyw rozwoju trójmiejskiego rynku mieszkaniowego. Ze wszystkich 5 największych metropolii w kraju to właśnie aglomeracja trójmiejska może pochwalić się największą dynamiką rozwoju oferty i wielkości sprzedaży.

- Pierwsze skrzypce grają tu przede wszystkim czynniki demograficzne. Trójmiasto jako jedna z nielicznych metropolii w Polsce od wielu lat notuje stały wzrost liczby mieszkańców. Rynek trójmiejski wyróżnia dodatkowo ciągły dynamiczny wzrost cen. Obserwujemy to zjawisko już od ponad dwóch lat- oznajmia Katarzyny Kuniewicz z firmy REAS.

Indeksy cen rosną dynamicznie z roku na rok. Cena wszystkich mieszkań pozostających w ofercie deweloperów pod koniec czerwca bieżącego roku kształtowała się powyżej 7048zł za 1m2.średnia cena wszystkich mieszkań na rynku pierwotnym przekroczyła 7 tys. zł za 1m2. W tym samym czasie koszt mieszkań sprzedanych na trójmiejskim rynku w drugim kwartale bieżącego roku wynosił 6800zł za 1m2. Zauważalny wzrost cen następuje więc od 2014r.

- Dynamiczny rozwój obrazuje stosunek liczby sprzedanych lokali do nowych mieszkań pojawiających się nieustannie w ofercie. W 2016r. do sprzedaży wprowadzono 9200 mieszkań. W tym samym czasie nabywcy zakupili 9020 lokali. Mamy więc do czynienia z rzadką sytuacją równowagi popytu i podaży na rynku mieszkaniowym.

Taki stan rzeczy utrzymują nabywcy z całego kraju zainteresowani atrakcyjnymi nieruchomościami, położonymi w atrakcyjnych lokalizacjach. Zdaniem Katarzyny Kuniewicz z firmy REAS na poziom sprzedaży wpływa w pierwszej kolejności zakup nieruchomości przez osoby nabywające swoją drugą nieruchomość. Na wysokim poziomie utrzymuje się również popyt lokalny. Mieszkańcy Trójmiasta są zainteresowani zarówno podniesieniem standardu swojego dotychczasowego mieszkania jak i zainwestowaniem w nieruchomość pod przyszły wynajem. Charakterystycznym zjawiskiem zaobserwowanym przez wszystkie lokalne firmy deweloperskie jest też masowy zakup mieszkań na rynku pierwotnym przez Skandynawów. Trójmiasto ma więc coś, czego nie mają inne duże rynki nieruchomości w Polsce- stałą grupę zagranicznych inwestorów zainteresowanych aktywnym korzystaniem z mieszkania przez większą część roku. Zjawisko to wywiera zauważalny wpływ na ceny nieruchomości i ofertę deweloperską w Trójmieście.


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda