mobile

Traffic Design 6.5. – sztuka w przestrzeni miejskiej

Zbliża się przełomowa edycja kultowej imprezy designerskiej. Już 12 października br. w tuBAZie zostanie zaprezentowana metaloplastyczna realizacja artystyczna, odbędzie się dyskusja o sztuce w przestrzeni modernistycznego miasta oraz spotkanie na pokazie filmowym. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie otwarcie wystawy, będącej zbiorem inspiracji działań stowarzyszenia na następne lata.

Maciej Ostrowski
Traffic Design 6.5. – sztuka w przestrzeni miejskiej

Wydarzenie zainauguruje wykład dr Moniki Wróbel o miejscu sztuki w przestrzeni publicznej, która omówi zagadnienie z pozycji architektki. Z kolei Maciej Bykowski będzie opowiadał o Biennale Form Przestrzennych - cyklicznej imprezie odbywającej się w latach 60. w Elblągu. Przedstawiciel Traffic Design opowie o kulisach powstawania najnowszej wystawy Dowody Zbrodni - 12 października o godz. 20 w tuBAZie. Sama wystawa to efekt wielu badań nad przestrzenią publiczną w Polsce. Organizatorzy zwiedzili szereg polskich miast m.in. Wrocław, Kraków, Stalową Wolę i Poznań. Wszędzie rejestrowali detale i dekoracje charakterystyczne dla architektury modernistycznej w poszczególnych miastach.

- Zebrane w ten sposób doświadczenia będą stanowiły zapowiedź naszych przyszłorocznych działań zorientowanych wokół takich elementów architektury, jak sgraffito, mozaika czy płaskorzeźba - uściśla Monika Domańska reprezentująca Stowarzyszenie Traffic Design.

17 października o godzinie 19.00 w ramach Sekretnego Pokazu Filmowego entuzjaści miasta będą mogli wziąć udział w unikalnym pokazie filmowym, który odbędzie się w niedostępnej na co dzień przestrzeni na terenie śródmieścia Gdynia. Prezentowane filmy i dokumenty będą związane z zagadnieniami architektury, przestrzeni publicznej oraz sztuki.

Na zakończenie festiwalu zostanie odsłonięty metaloplastyczny mural, zaprojektowany przez Patryka Moglickiego, jednego z najpopularniejszych artystów reprezentujących tą dziedzinę sztuki. Ilustrator współpracował z takimi tytułami, jak biznes Week czy Wysokie Obcasy. Dzieło ozdobi budynek żłobka „Niezapominajka” przy ulicy Wójta Radtkego.

- W najbliższym czasie chcemy skupić się w większym stopniu na edukacji artystycznej dla najmłodszych. Dodatkowo po festiwalu zaprezentujemy również wyniki naszych badań przeprowadzanych wspólnie z mieszkańcami Gdyni. Tematem jest postrzeganie przestrzeni publicznej. Jak do tej pory przeprowadzaliśmy pogłębione wywiady w seniorami oraz osobami w grupie wiekowej od 25 do 55 lat. Ta wiedza zainspiruje nas do tworzenia projektów artystycznych architektonicznych w większym stopniu uwzględniających realne potrzeby mieszkańców miasta- podsumowuje Monika Domańska, przedstawicielka Stowarzyszenia Traffic Design.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko