mobile

To już ostatnie dni na dopisanie się do spisu wyborców

W niedzielę 13 października odbędą się wybory do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wtorek 8 października to ostatni dzień, kiedy możemy dopisać się do spisu wyborców. To również ostatni moment, aby dopisać się do rejestru wyborców. W związku z tym, w poniedziałek 7 października i we wtorek 8 października Zespoły Obsługi Mieszkańców nr 1, 3 i 4 będą otwarte do godz. 18.00, natomiat w piątek 11 października do godz. 17.00.  

Informacja prasowa
TAGI
To już ostatnie dni na dopisanie się do spisu wyborców

Spis wyborców to lista osób, które mają prawo oddania głosu w danej obwodowej komisji wyborczej. Spis wyborców sporządza się na potrzebę konkretnych wyborów i dla konkretnej obwodowej komisji wyborczej. Jeśli natomiast ktoś ma meldunek w innym mieście, jednak pracuje, uczy się, będzie przebywał w Gdańsku w dniu wyborów i tu woli wziąć udział w wyborach, może dopisać się do spisu wyborców. Do spisu wyborców można dopisywać się do wtorku do godz. 18.00.

Wyborcy, stale zamieszkujący w Gdańsku bez zameldowania, nigdzie niezamieszkali a stale przebywający na obszarze miasta, zamieszkujący w Gdańsku pod innym adresem niż ich adres zameldowania na pobyt stały, wpisywani są do rejestru wyborców na podstawie ich wniosków. Można być wpisanym tylko do jednego rejestru wyborców. Wpisu do rejestru wyborców wyborca dokonuje na stałe. Do rejestru wyborców można wpisywać się przez cały rok, natomiast aby wniosek zostal rozpatrzony przed terminem najblizszych wyborów, należy to zrobić najpóźniej we wtorek 8 października do godz. 18.00.

Osoby, które różnych powodów w dniu wyborów będą poza miejscem zamieszkania mogą złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z takim zaświadczeniem można zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym poza miejscem zamieszkania w kraju i zagranicą. Należy jednak pamiętać, że w innym miejscu w Polsce będziemy głosować na kandydatów z danego okręgu, zaś głosując poza granicami Polski - tylko na kandydatów startujących z list w Warszawie. Zaświadczenia o prawie do głosowania można odbierać do piątku 11 października do godz. 17.00.

Odbiór wniosków o prawie do głosowania oraz dopisywanie do spisu i rejestru wyborców odbywa się w Zespołach Obsługi Mieszkańców:

  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 1 ul. Partyzantów 74
  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 3 ul. Nowe Ogrody 8/12
  • Zespół Obsługi Mieszkańców nr 4 ul. Wilanowska 2

Poniedziałek (7.10) i Wtorek ( 8.10) w ostatnie dni dopisywania się do Spisu wyborców – wszystkie trzy Zespoły Obsługi Mieszkańców będą obsługiwały w temacie wyborów do godziny 18:00

Piątek ( 11.10) ostatni dzień do pobrania zaświadczeń umożliwiających głosowanie na terenie całego kraju oraz w konsulatach - wszystkie trzy Zespoły Obsługi Mieszkańców będą obsługiwały do godziny 17:00

4 obwody głosowania z nowymi siedzibami

Na terenie Gdańska jest 198 obwodów głosowania, z czego 17 to tzw. „obwody odrębne” czyli lokale wyborcze utworzone w szpitalach, domach pomocy, domach studenckich czy zakładzie karnym. Ponad połowa spośród wszystkich lokali to obiekty przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Zdecydowana większość obwodów głosowania zlokalizowana jest w tych samych miejscach, w których mieściły się podczas poprzednich wyborów. Swoją siedziby zmieniły tylko cztery obwody głosowania. Zmiany dotyczą obwodów: nr 32 w Śródmieściu, nr 58 na Chełmie oraz nr 107 we Wrzeszczu Górnym i nr 115 we Wrzeszczu Dolnym. Wszyscy wyborcy, aby mieć pewność do których obwodów należą ich ulice, powinni zapoznać się z Obwieszczeniem PMG o obwodach głosowania, dostępnym w wielu uczęszczanych miejscach w mieście, w komunikacji miejskiej, a także na stronie www.gdansk.pl.

Pomoc w dotarciu do lokali wyborczych

Mieszkańcy Gdańska, którzy nie czują się na siłach aby samodzielnie dotrzeć na wybory mogą zamówić bezpłatny transport do komisji wyborczych i z powrotem, dzwoniąc pod całodobowy nr Gdańskiego Centrum Kontaktu tj. 58 52 44 500. Warto dodać, że pracownicy Gdańskiego Centrum kontaktu przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę pełnią dyżury, w trakcie których są gotowi udzielać informacji również w zakresie tematów związanych z wyborami.

Zarząd Transportu Miejskiego jeszcze dziś wyda komunikat o organizacji komunikacji miejskiej na czas wyborów w niedzielę, 13.10.2019 r.

 

Źrodło: Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda