mobile
REKLAMA

Teatralna integracja pokoleń

Teatr jest miejscem, który zapewnia swoim adeptom wiele różnorodnych narzędzi wartych wykorzystania we wszystkich dziedzinach sztuki. Dzięki zajęciom teatralnym, organizowanym przez Teatr Gdynia Główna, Radę Dzielnicy Witomino oraz dyrekcję Szkoły Podstawowej nr 35, młodzi ludzie oraz ich opiekunowie nie tylko opanowują podstawy warsztatu zawodowego aktora, lecz także uczą się bycia perfekcyjnym w każdym działaniu.

Maciej Ostrowski
TAGI Gdynia
Teatralna integracja pokoleń

Warsztaty teatralne, które przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych, stanowiły najważniejszy element projektu Teatr Nadaje na Witomino. Organizatorzy otrzymali już dofinansowanie z budżetu obywatelskiego w ramach konkursu Przyjazna Dzielnica. Inicjatywę zrealizowali wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 35 w Gdyni.

Warsztaty trwały 4 miesiące, zajęcia odbywały się w budynku szkoły podstawowej. Ich celem była integracja wszystkich grup wiekowych, w ramach pracy nad spektaklem „Była sobie Szkoła”, w którym grały dzieci, ich rodzice i nauczyciele. Zawodowi aktorzy pracowali z dziećmi w bardzo zróżnicowanych grupach wiekowych. Grupą młodszych dzieci zajmował się Jacek Banek, natomiast grupą nauczycieli i rodziców - Ida Bacian. Początkowo program warsztatów opierał się na ćwiczeniach teatralnych, poznawaniu elementów gry aktorskiej, odpowiedniej artykulacji mowy oraz budowaniu poczucia zaufania wśród członków zespołu. Ostatnim etapem artystycznej edukacji była praca nad przygotowaniem spektaklu. W proces twórczy zaangażowanych było 18 osób - od sześcioletnich dzieci, po dorosłych w średnim wieku. Owocem ich dotychczasowej pracy jest pierwsze wystawienie sztuki - 25 maja pokaz uświetnił obchody dziesięciolecia Szkoły Podstawowej nr 35. Sztuka została dobrze odbierana przez wszystkich widzów, więc artyści z Teatru Witomino wraz ze swoimi uczniami planują już kolejne seanse. Jak na razie spektakl stworzony siłami mieszkańców Witomina i zawodowych artystów był wystawiany dwukrotnie. Pokazy spektakli Teatru Gdynia Główna są trzecim, ostatnim etapem projektu. Spektakle z repertuaru teatru będzie można wkrótce oglądać w różnych punktach dzielnicy Witomino.

Teatr Witomino na początku był związany z teatrami offowymi. Dlatego obok działalności czysto artystycznej, władze instytucji stawiają na misję krzewienia kultury.

- Projektami, takimi jak Teatr Nadaje na Witomino, staraliśmy się przekonywać publiczność do teatru, wyrabiać nawyki uczestnictwa w kulturze nie tylko w roli widza przedstawienia teatralnego czy uczestnika życia teatralnego, lecz także jako odbiorcy różnych wydarzeń kulturalnych - informuje Grzegorz Kujawiński, rzecznik prasowy Teatru Gdynia Główna.

Teatr na Witominie od lat z powodzeniem realizuje cykle lekcji teatralnych i edukuje dzieci w każdym wieku. Spektakle dla najmłodszych są poszerzone o zabawę w animacje. Po przedstawieniach wszystkie dzieci mogą obejrzeć teatr od strony kulis - dotknąć eksponatów i przyjrzeć się dekoracjom. Dla młodzieży przed spektaklem przygotowywane są wykłady, które prowadzą znane osobistości ze świata teatru. W ten sposób zaciera się przepaść między aktorami, a odbiorcami, którzy w pewien sposób stają się częścią przedstawienia.

Teatr Nadaje na Witomino jest jedną z inicjatyw wpisujących się w edukacyjne założenia Teatru Gdynia Główna. Z obserwacji Grzegorza Kujawińskiego wynika, że młodzi ludzie traktują teatr przede wszystkim jako zabawę i przygodę. Są jednak i tacy, którzy pragną związać z nim swoją zawodową przyszłość.

- Teatr wymaga od twórcy i uczestnika o wiele większego zaangażowania, niż chociażby kino. W teatrze gramy na żywo. Film pozwala na powtórzenie nieudanych scen. Teatr daje większe pole do rozwoju. Większość przyszłych aktorów powinna zaczynać swoją edukację właśnie od występowania w szkolnych przedstawieniach- ocenia rzecznik prasowy Teatru Gdynia Główna.

Zdaniem Grzegorza Kujawińskiego, oferta teatralna powinna docierać do wszystkich gdyńskich dzielnic. Większość wydarzeń kulturalnych odbywa się w ścisłym centrum, projekt Teatr Nadaje na Witomino jest jedną z nielicznych inicjatyw, która na taką skalę dociera do wszystkich grup ludzi zainteresowanych sztuką.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda