mobile

Taki był weekend w Uliczce Pomorskiej na Jarmarku św. Dominika

Punktualnie o 11:30 kupcy odebrali od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz klucze do bram miasta. Oznacza to, że 761 Jarmark Św. Dominika został otwarty. A w samym sercu Jarmarku, na ulicy Szerokiej znajduje się Uliczka Pomorska. To specjalna strefa regionalna. Można tam spróbować Pomorskich Smaków czy spotkać regionalnych twórców i artystów.

Informacja prasowa
Taki był weekend w Uliczce Pomorskiej na Jarmarku św. Dominika

Są również stoiska Muzeum Narodowego w Gdańsku czy wdzydzkiego skansenu.

Kupcy przejmują miasto

Tradycyjnie za początek Jarmarku przyjmuje się moment przekazania przez władze miasta kluczy do grodu nad Motławą. W tym roku, podobnie jak w 2020 r. uroczystość ta, z uwagi na pandemię, miała skromny charakter. 761 Jarmark Św. Dominika potrwa do 15 sierpnia. Punktualnie o 12 z przedproża Dworu Artusa wyruszyła barwna parada. Swoją działalność zainaugurowała również Uliczka Pomorska.

Uliczka Pomorska

Na ulicy Szerokiej, w sercu Śródmieścia znajduje się specjalna strefa regionalna nazwana Uliczką Pomorską. To wyjątkowe miejsce na mapie JarmarkuBędzie tam można m.in. spróbować Pomorskich Smaków, spotkać regionalnych artystów oraz wziąć udział w Pomorskiej Przygodzie. W pierwszy weekend Jarmarku odbędą się tam między innymi kiermasze miodów i olei.

Ulica miodem płynąca

Pierwszy dzień działalności strefy regionalnej to Kiermasz Miodów z Pomorskich Pasiek. Od samego początku kramy pszczelarzy odwiedzali liczne goście.

– Nawet nie wiedziałem, że na Pomorzu mamy tyle tradycyjnych gospodarstw pszczelarskich – zachwyca się jeden ze zwiedzających.

W ofercie sprzedawców są różnorodne miody. Można zasmakować np. miodu z kwiatu mniszka lekarskiego czy mleczu.

– Wybór jest oszałamiający. Sama nie wiem, na który się zdecydować. Chyba spróbuję wszystkich – mówi turystka z Warszawy.

Ale nie tylko miodem Uliczka Pomorska zaprasza gości. Na przykład na stoisku  Muzeum Narodowego w Gdańsku można nie tylko kupić książki czy katalogi wystaw, ale i wziąć udział w licznych warsztatach. Swoją ofertę prezentują także Muzeum Archeologiczne w Gdańsku oraz Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich.

 – Uliczka robi wrażenie, miody są fantastyczne, ale ja zdecydowanie wracam tu jutro na kiermasz olejów. Te tłoczone na zimno to mój ulubiony dodatek do dań – dodaje warszawianka.

Fot. Aleksander Olszak/pomorskie.eu

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda