mobile

Tajemnice albumu Feyerabendów. Nowe widoki Gdańska z XIX w.

Z okazji 50-lecia do Muzeum Gdańska trafił kolejny eksponat. Niewielki, pamiątkowy album z 1836 r. zawiera ponad dwadzieścia grafik przedstawiających widoki Gdańska i okolic. W czwartek, 23 stycznia na Wielkiej Sali Wety odbędzie się promocja albumu. Losy zabytku i jego pochodzenie omówią dr Janusz Dargacz oraz Marta Krzyżowska.

Redakcja
Tajemnice albumu Feyerabendów. Nowe widoki Gdańska z XIX w.

Część z wizerunków przedstawia powszechnie znane miejsca, np. Długi Targ, w albumie pojawiają się jednak również rzadsze ujęcia, np. Nowego Portu, czy Brzeźna. Na papierowych kartach znajdują się także znaki wodne dwóch gdańskich papierni.

– Ta rodzinna pamiątka to niezwykle ciekawy przedmiot związany z życiem codziennym i obyczajowością dawnych mieszkańców Gdańska. Album należał do rodziny Feyerabendów, która w 1747 r. założyła firmę „Daniel Feyerabend”, zajmującą się importem wina z Europy Zachodniej i zaopatrującą w trunki gdański handel detaliczny oraz lokale gastronomiczne. Mimo zmieniających się właścicieli firma działała pod tą nazwą aż do 1945 r. Znamy osobę, która zleciła przygotowanie albumu, ale nie jesteśmy całkowicie pewni, komu został podarowany. Efektownie oprawiony, został złożony z przyciętych, luźnych druków, które wówczas krążyły na rynku. Jego historię i tajemnice omówimy szerzej podczas promocji – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska.

Zakup pamiątki do zbiorów Muzeum Gdańska sfinansował Browar Amber z Bielkówka.

– W 2020 r. Muzeum Gdańska obchodzi swoje 50. urodziny. To okazja do tego, by uhonorować osoby oraz instytucje, które od lat wspierały rozwój kolekcji naszego muzeum. Od wielu lat jesteśmy stale wspierani przez Browar Amber i jego właściciela Andrzeja Przybyło. Pomorska firma przeznaczyła kilkadziesiąt tysięcy złotych ze sprzedaży marki Johannes, współfinansując albo finansując w całości zakup wybranych eksponatów. Do najważniejszych należą naczynie porcelanowe w kształcie baranka z pocz. XVIII w., portret kupca gdańskiego z 1848 r., czy też portret konny króla Prus autorstwa Daniela Chodowieckiego – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Limit miejsc na Wielkiej Sali Wety wynosi 150 miejsc. Rezerwacje przyjmowane są pod adresem mailowym kasa.ratusz@muzeumgdansk.pl.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda