mobile
REKLAMA

sztuczna inteligencja dla niewidomych

Firma Toucan System stworzyła innowacyjny produkt o nazwie Toucan Eye, który ma pełnić rolę asystenta pomagającego osobom z poważną dysfunkcją wzroku. Dzięki temu osoby takie pozbędą się poważnych dysfunkcji, które spotykają ich w życiu codziennym.

Dagmara Gradolewska
TAGI
sztuczna inteligencja dla niewidomych

Produkt Toucan Eye to sztuczna inteligencja, która uczy się poprzez obserwację otoczenia i je analizuje. Dzięki temu Toucan Eye będzie w stanie przekazywać użytkownikowi  informacje dotyczące numeru nadjeżdżającego autobusu, godziny odjazdów środków komunikacji publicznej, numeru drzwi, nazw ulic, produktów dostępnych w sklepie, dań w karcie menu oraz wielu innych informacji. Dodatkowo asystent pozwoli na odczytywanie przeróżnych tekstów w czasie rzeczywistym, czyli książki, czasopisma, ulotki oraz inne materiały drukowane czy cyfrowe.

Pierwsze badania wystartowały w 2017 roku, a oficjalnie Toucan Eye powinien pojawić się w sprzedaży już w 2019. Firma rozwija się prężnie, a ich produkt został już nawet nominowany do Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju.

Toucan Eye jest stworzony dzięki wykorzystaniu najlepszych rozwiązań technologicznych. Dzięki wydajnym i energooszczędnym układom scalonym, niezawodnym kamerom i systemów dźwiękowych oraz baterii o długiej żywotności, firma daje pełną gwarancję na działanie systemu w każdych warunkach.

Obraz przetwarzany  przez ludzki wzrok składa się z mnóstwa  ilość informacji. Toucan Eye ma za zadanie wyselekcjonować istotne dane oraz nauczyć się kształtów, kolorów a nawet różnorodnych czcionek znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Produkt Toucan Eye potrafi się uczyć i trenować dzięki czemu jest w stanie odczytywać kolejne dane i hierarchizować ich użyteczność. System potrafi przekształcić obraz na mowę, ponieważ jest to jeden z najważniejszych priorytetów. Asystent przekazuje informacje w postaci jasnych i wyraźnych komunikatów, które są dostępne zarówno w języku polskim jak i angielskim.

Firma Toucan System doskonale podkreśla ważność produktu piszą na swojej stronie:

Projekt Toucan Eye kiełkował w naszych głowach od dawna. Cieszymy się, że dzięki wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiego Związku Niewidomych możemy realizować projekt wiedząc, że zrewolucjonizujemy życie wielu osób. Utrata wzroku często jest nabyta. Wraz z postępem choroby obraz staje się coraz mniej widoczny. Toucan Eye będzie szczególnym wsparciem dla tych osób, ponieważ ułatwi im dostosowanie się do nowej sytuacji życiowej i sprawi, że wiele codziennych czynności  będzie można bez problemu dalej wykonywać.

Firma Toucan Systems powstała w sierpniu  w roku 2012. Wszystko zaczęło się od powstania  projektu tworzonego przez dwóch młodych informatyków Radosława Zdunka i Łukasza Łowca-Wygońskiego. Informatyków zainspirowało pojawienie się technologii interaktywnych, a w szczególności Kinecta.

 


 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda