mobile

Sztokholm, czyli kryminalne miasto

- Sztokholm to ulubione i atrakcyjne miejsce zbrodni dla autorów bestsellerów szwedzkiej szkoły kryminału oraz ich czytelników – sam sukces trylogii Larssona „Millenium” podniósł o dwadzieścia procent ilość wizytujących go turystów – mówi Monika Zawadzka. Więcej o tym mieście opowie podczas wykładu w ramach cyklu „Miasta, mity, mistyfikacje”, który odbędzie się 13 kwietnia o godz. 19.00 w sieni Instytutu Kultury Miejskiej. Wstęp wolny.

TAGI
Sztokholm, czyli kryminalne miasto

- Miasto, od lat uchodzące za łatwe i dobre do życia oraz uszyte na ludzką miarę. Na kartach książek staje się sceną dramatycznych spisków, wyrafinowanych morderstw, krwawych porachunków. Czy rzeczywiście pod maską przyjaznej, żywotnej oraz ekologicznej miejskości skrywa się atmosfera noir, zasilając swą ciemną energią sekretne życie miasta? - zastanawia się Monika Zawadzka.

 

„Miasta, mity, mistyfikacje” to cykl comiesięcznych wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Miasta jako kreacje ideologiczne i symboliczne miejsca; miasta obrosłe mitami i miasta uwikłane w historię. Kuratorem cyklu jest Hubert Bilewicz.

 

Sztokholm, czyli kryminalne miasto

Prowadzenie: Monika Zawadzka (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku)

Data: 13 kwietnia, godz. 19.00

Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Dołącz do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/223617534639428/

---

20 kwietnia 2016 – Singapur - granit w tropikach / dr Łukasz Mikołaj Sadowski (Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi).

25 maja 2016 – Neapol - między dawnymi a nowymi czasy / dr Jacek Bielak (Uniwersytet Gdański).

---

Monika Zawadzka, architektka po Politechnice Gdańskiej i antropolożka kulturowa po Uniwersytecie Warszawskim; badaczka, projektantka, autorka tekstów. Związana z gdańską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie w latach 2003-2006 współprowadziła, razem z Jackiem Dominiczakiem, studia podyplomowe “architektura+dialog", i gdzie od 2008 roku prowadzi kursy antropologii kulturowej, antropologii miejsca i rzeczy oraz laboratorium antropologiczne. Zajmuje się fenomenem miasta europejskiego, sposobami formowania jego przestrzeni, a szczególnie ulicą, wraz z kształtującymi jej ściany fasadami budynków. Doktora, po niedawnej obronie rozprawy o zetknięciach fasad; autorka blogawww.uliceiplace.blogspot.com. Tańczy flamenco i mieszka w Gdańsku, na Aniołkach.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda