mobile

Szara eminencja-czyli o karpiu słów kilka

Ten znany od zawsze czyli swój, a jednak obcy. Karp okazuje się niesłychanie starym gatunkiem ryby,ukształtowanym na przełomie trzeciorzędu i czwartorzędu.Ocenia się,iż dzika forma karpia zwana sazanem pierwotnie występowała w Azji i południowo-wchodniej Europie.Pisze o nim tak Arystoteles jak i Pliniusz Starszy.

Sylwia Chruścińska
TAGI
Szara eminencja-czyli o karpiu słów kilka

Ta długowieczna ryba (na wolności sazan może dożyć i dwudziestu lat) bardzo szybko stała się rybą hodowlaną,hodowaną w stawach.I co być może jest zaskakujące,w naszych wodach pojawia się jako gatunek obcy na przełomie XII i XIII wieku. Z cysterskich hodowli z Czech lub Moraw.

Wówczas mniej więcej w czasach panowania Bolesława Krzywoustego powstaje pierwsza hodowla karpia królewskiego w rejonie Zatora pod Oświęcimiem.W 2011 r. karp zatorski został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako Chroniona Nazwa Pochodzenia.

.Na czas pojawienia się pierwszej publikacji „o rybieniu stawów” Olbrychta Strumieńskiego przypada najprawdopodobniej złoty okres rozwoju hodowli w prywatnych stawach.

 

Wigilijny król stołu

Wiek XVII będąc wiekiem wojen prowadzi do upadku wcześniej rozkwitłych hodowli.

Tym niemniej już w pierwszej polskiej książce kucharskiej „Compedium Ferculorum albo zebranie potraw” z 1682 widnieje 8 przepisów na karpia.

Do ponownego rozkwitu hodowli w wieku XIX przyczynia się zdobycie przez „karpia z Kaniowa” złotego medalu na wystawie rolniczej w Berlinie w roku 1880.

Być może wówczas zaczyna się pojwiać na naszych stołach karp w szarym sosie w świecie znany bardziej pod nazwą „karp po polsku”.

Na, którego w linku poniżej zamieszczamy przepis.

Nie da się nie zauważyć, iż w przeszłości zajadano się karpiem gruntownie.Pieczono z niego pasztety,gotowano z niego „bigoski”z dodatkiem bulionu,białego wina,zakwaszane „limonami”. Zapiekano pod beszamelem,podawano w galarecie,duszono i nadziewano „po francusku.”

 

 

Podawano karpia „po żydowsku” i „na niebiesko”.

Jedzono również ozorki i mlecz. Gotowano go też w piwie, co można wypróbować korzystając z przepisu poniżej.

http://beszamel.se.pl/dania-wigilijne/karp-po-polsku-tradycyjny-przepis-na-karpia-na-szaro-wideo,9550/

Karp gotowany w piwie

SKŁADNIKI

1 karp
łyżka masła
2 cebule
2 pietruszki
2 marchewki
2 łyżeczki miodu
butelka jasnego piwa
pęczek natki pietruszki
sól
pieprz

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA

Sprawionego i umytego karpia podzielić na dzwonka, posolić, włożyć do płaskiego, szerokiego rondla wysmarowanego masłem. Dodać pokrojone jarzyny, rozpuszczony w odrobinie wody miód, posolić popieprzyć, zalać piwem i doprowadzić do wrzenia. Gotować na silnym ogniu ok. 5 min., zmniejszyć ogień i delikatnie gotować ok. 10-15 min. Kawałki ryby wyłożyć na półmisek, polać przecedzonym wywarem i posypać posiekaną natką pietruszki.

Przepis pochodzi ze strony www.maklowicz.pl

źródło fotografii: www.kamis.pl

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda