mobile

Sytuacja epidemiczna w Sopocie

Prywatna wycieczka sopockich seniorów stała się źródłem zachorowania na Covid-19 wśród jej uczestników i ich bliskich. Od weekendu wśród tej grupy mieszkańców zanotowano ponad 20 zachorowań. Tym samym liczba chorych w naszym mieście – w krótkim czasie wzrosła do 39 osób.

inf. prasowa
Sytuacja epidemiczna w Sopocie

Główne ognisko zachorowań w naszym mieście to prywatna, komercyjna wycieczka (ponad 20 chorych plus 7 członków rodzin).

Miasto zaproponowało pomoc osobom, które zachorowały podczas wycieczki oraz tym, którzy w niej uczestniczyli, a dziś objęci są kwarantanną. Na dziś żadna z osób nie zadeklarowała, że taka pomoc jest jej potrzebna. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jest do dyspozycji, aby pomóc z dowozem jedzenia, zakupach czy wyprowadzaniem psów.

Przypominamy, że miasto wdrożyło specjalne systemy i procedury, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Sopocki Dom Pomocy Społecznej zamknięty jest dla odwiedzających od 10 marca. W rygorze covid funkcjonuje sopocki MOPS.

Sytuacja w sopockich szkołach jest stabilna. Zakażenie potwierdzono u dwójki uczniów oraz jednego nauczyciela. Na kwarantannie przebywają uczniowie w sumie trzech klas dwóch placówek edukacyjnych oraz 11 nauczycieli. Sanepid nie odnotowuje tu skoku zachorowań.

Decyzją miasta do 20 września wstrzymane były wszelkie wyjazdy uczniów, wprowadzono obowiązkowe mierzenie temperatury oraz obowiązek noszenia maseczek w miejscach wspólnych. Dalej utrzymujemy nakaz noszenia maseczek, temperatura mierzona jest wyrywkowo oraz w przypadku wątpliwości, dopuściliśmy jednodniowe wyjścia obejmujące uczniów tylko jednej klasy.

W związku z ryzykiem wejścia do żółtej strefy, w najbliższy weekend odwołane zostały imprezy plenerowe w mieście, m.in. bieg organizowany przez MOSiR.

– Apelujemy o rozwagę i rozsądek. Czas pandemii to wielkie wyrzeczenie dla nas wszystkich. Zdumieniem napawają mnie informacje o organizowaniu wycieczek, szczególnie dla grupy osób, która najbardziej narażona jest na ciężkie powikłania covidowe – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu. – To wysoce nieodpowiedzialne lub po prostu głupie. W dużej mierze od nas zależy nasze zdrowie i życie, od naszych odpowiedzialnych postaw i zachowań. Maseczka zasłaniająca usta i nos, częste mycie rąk, ograniczenie kontaktów – to dekalog nas wszystkich na najbliższe tygodnie. 

 

 

Źródło: UM Sopot

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda