mobile

Sylwia Chutnik w ECS - Kobiety w Polsce po 1989 r.

Sylwia Chutnik - pisarka, działaczka, feministka - zagości w czerwcu w Europejskim Centrum Solidarności, by opowiedzieć ze swojej perspektywy o Kobietach po roku 1989r.

Informacja prasowa
TAGI
Sylwia Chutnik w ECS - Kobiety w Polsce po 1989 r.

Mieszkanie Jacka Kuronia niedaleko jej drogi do szkoły na warszawskim Żoliborzu, obecny na każdym rogu plakat „W samo południe. 4 czerwca 1989” z amerykańskim szeryfem i napisem „Solidarność” nad szeryfową gwiazdą, i niemożliwość oglądania dobranocki z winy rodziców, którzy nieustannie śledzili przed telewizorem wyniki wyborów – oto co z przełomowego roku 1989 zapamiętała 10-letnia wówczas Sylwia Chutnik.

Chutnik to pisarka, działaczka społeczna i naukowczyni z Warszawy. Jej sumienna i zdyscyplinowana, jak mówią ludzie, którzy ją znają, a przy tym urzeczona ideą siostrzeństwa, zainteresowana kobietami jako obiektem badań i twórczości. Ukończyła gender studies na Uniwersytecie Warszawski, doktoryzowała się na UW, stworzyła Fundację MaMa wspierającą matki w przestrzeni publicznej i w sferze społecznej, od 2008 roku regularnie pisze książki odwołujące się do tematów feministycznych, ukształtowana, jak twierdzi przez takie pisarki jak Magdalena Tulli, Olga Tokarczuk, Manuelę Gretkowską i Izabela Filipiak. Była trzykrotnie nominowana do literackiej nagrody Nike oraz otrzymała Paszport Polityki – nagrodę dla utalentowanych początkujących twórców. Zdobyła także Społecznego Nobla Ashoka przyznawanego innowatorom społecznym. Twórczość, badania naukowe i działania społeczne splatają się w jej życiu w jedno. Podkreśla, że mówienie o kobietach, które były przed nami daje nam świadomość kontynuacji, jest wsparciem i inspiracją.

13 czerwca w Europejskim Cetrum Solidarności Chutnik opowie o najważniejszych jej zdaniem przełomach po 1989 r.

Spotkanie z Sylwią Chutnik zamyka pierwszą, trwającą od marca, część spotkań z wybitnymi kobietami nauki, kultury, sztuki i polityki. Cykl jest szansą, by przyjrzeć się minionemu stuleciu z perspektywy kobiet: ich praw, dokonań, życia codziennego. Dotyczas odbyły się spotkania dotyczące sytuacji kobiet przed i po uzyskaniu przez nie praw wyborczych, w czasach socjalizmu i Solidarności.
Każdy z wykładów zabiera w podróż przez dzieje naszego kraju z perspektywy innej niż historia wojen i podbojów, obowiązująca w powszechnym systemie edukacji. Przewodniczkami w tej podróży są kobiety, które w swoim życiu i działaniach także starają się realizować ideały niepodległych Polek.

Idea wykładów pojawiła po tym, gdy jasnym stało się, że na Stulecie Niepodległości głos kobiet jest mało słyszalny. Pomysłodawczynią Polki Niepodległej jest Beata Maciejewska z Fundacji Przestrzenie Dialogu, od trzech lat Pełnomocniczka Prezydenta Słupska Roberta Biedronia ds. zrównoważonego rozwoju. Całość cyklu przygotowała rada programowa powołana przy Fundacji Przestrzenie Dialogu, w skład której weszło 8 kobiet aktywistek z całej Polski: Monika Gotlibowska, Beata Maciejewska, Marta Makuch, Karolina Skowron, Anna Strzałkowska, Monika Szadkowska, Małgorzata Tkacz-Janik, Danuta Wawrowska.

Grafika: Marta Frej

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda