mobile
REKLAMA

Sprzątanie miasta po zimie

Na ulicach Gdańska ponad setka pracowników zaangażowana jest codziennie w zbieranie śmieci z terenów zielonych, cmentarzy i pasów drogowych, zamiatanie chodników i ścieżek rowerowych. Myją słupy oświetlenia ulicznego, znaki drogowe, sygnalizację świetlną oraz wiaty przystankowe. Gdy tylko pogoda dopisze, dołączy do nich ekipa grabiąca liście, a także specjalnie przystosowane samochody czyszczące ulice. Pracy będzie sporo. Sprzątanie ruszyło z początkiem marca i potrwa do końca kwietnia. Nie bez znaczenia dla przebiegu prac będą warunki atmosferyczne.

inf. prasowa
Sprzątanie miasta po zimie

Na ulice Gdańska wyszli pracownicy służb sprzątających. Ich zadaniem jest zbieranie śmieci z trawników i zieleńców, zamiatanie chodników i ścieżek rowerowych. Już za chwilę dołączy do nich na terenach zielonych i w pasach drogowych ekipa grabiąca liście, a także specjalistyczne samochody czyszczące ulice. To znak, że przed nami kilka tygodni wiosennych porządków. W sprzątanie zaangażowanych jest kilka działów GZDiZ, a przebieg prac i termin ich zakończenia uzależniony będzie od pogody.

 

Dział Oczyszczania

W ramach wiosennych porządków rozpoczęło się pozimowe sprzątanie obiektów infrastruktury (przystanków tramwajowych i autobusowych, chodników, schodów terenowych, ciągów pieszych, parkingów itp.). Sprzątanie obejmuje usuwanie zalegającego kruszywa i innych zanieczyszczeń. Znaczna część obiektów sprzątana jest ręcznie, więc w tym przypadku prace mogą być realizowane mimo pojawiających się przymrozków.

Kolejnym krokiem, kiedy ustabilizuje się pogoda, będzie sprzątanie mechaniczne dróg, które polega na odpiaszczaniu i myciu nawierzchni jezdni i krawężników oraz oczyszczaniu jej z zalegającej trawy, liści, chwastów, warstwy ziemi i innych zanieczyszczeń. Mamy nadzieję, że warunki atmosferyczne pozwolą na rozpoczęcie prac już w połowie marca. W pierwszej kolejności oczyszczane będą drogi należące do Podstawowego Układu Komunikacyjnego. Skuteczne oczyszczenie wymaga kilkukrotnego przejazdu służb. Następnie oczyszczaniem objęte zostaną drogi o niższym obciążeniu ruchem drogowym.

 

Dział Zieleni

Rozpoczęło się sprzątanie także na terenach zielonych, które podlegają GZDiZ. W pierwszej kolejności zbierane są śmieci, zamiatany piach, a gdy całkowicie śnieg stopnieje i podłoże będzie osuszone, nastąpi grabienia trawników i miejsc położonych w pasach drogowych. Jak tylko ustabilizują się warunki pogodowe (dodatnia temperatura powietrza w nocy), rozpocznie się mycie oraz malowania ławek. Do końca marca planowane jest zakończenie koszenia łąk miejskich.

Sprzątaniem objęte są w pierwszej kolejności:

-  parki i zieleńce w rejonach: Głównego Miasta, Śródmieścia, Oliwy, Wrzeszcza i Pasa Nadmorskiego,

- parki zabytkowe.

Sprzątane są także cmentarze komunalne. Na Cmentarzach: Łostowickim, Salvator Nowy, Św. Ignacego, Św. Franciszka, Sobieszewskim, Garnizonowym pierwsze zamiatanie utwardzonych dróg cmentarnych rozpoczęto w dniu  1 marca i będzie ono powtarzane, aż do uzyskania należytego efektu wizualnego. W następnej kolejności odbywać się będzie grabienie i usuwanie liści z alejek cmentarnych.

Niskie temperatury w nocy nie pozwalają na uruchomienie na cmentarzach wodociągów letnich. Udostępnienie wodociągów letnich dla potrzeb pielęgnacji grobów i usług cmentarnych  nastąpi po zaistnieniu średniej temperatury dobowej powyżej +5 stopni. 

 

Dział Energetyczny

W maju i kwietniu każdego roku odbywa się mycie urządzeń sygnalizacji świetlnej i zintegrowanego zarządzania ruchem TRISTAR – wszystkich sygnalizatorów, masztów i szafek oświetlenia ulicznego. O tej porze roku również myte są i oczyszczane słupy, oprawy oraz szafki na obszarze Głównego Miasta. Natomiast okres od kwietnia do października to czas na czyszczenie słupów, opraw oraz szafek, a także odmalowanie słupów do wysokości 30cm oraz odmalowanie ubytków farby w słupach malowanych. W tym sezonie w ramach wiosennych porządków uzupełnione zostaną na masztach naklejki z numerem kontaktowym do Gdańskiego Centrum Kontaktu.

 

Dział Użytkowania Przestrzeni Publicznej

W sumie wszystkich wiat na przystankach komunikacji miejskiej w Gdańsku jest ponad 800.  Tych w administracji GZDiZ jest 515. Pozostałe należą do prywatnych właścicieli i są myte na koszt właścicieli lub wynajmujących. Mycie wiat będących w administracji GZDiZ odbywa się 1 raz w miesiącu. Prace już rozpoczęto, zakończenie pierwszego cyklu mycia uzależnione jest od warunków atmosferycznych. Jeśli pogoda dopisze wszystkie wiaty należące do GZDiZ będą gotowe na przyjście wiosny w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

 

Dział Dróg

Sprzątanie po zimie to także mycie znaków i innych elementów drogowych. Choć czyszczone są na bieżąco przez cały rok, to o tej porze roku pracy jest najwięcej. Mycie znaków, to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim realna poprawa widoczności, a co za tym idzie bezpieczeństwa na drogach.

Cały cykl pozimowego oczyszczania potrwa do końca kwietnia.

 

 

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda