mobile

Sprawna komunikacja miejska w czerwonej strefie

W związku z wprowadzeniem strefy czerwonej w Gdyni od soboty, 17 października w pojazdach komunikacji miejskiej obowiązują nowe limity pasażerów. W trosce o bezpieczeństwo i sprawny przejazd wprowadzono kursy bisowe na wybranych trasach. W godzinach szczytu komunikacyjnego na kluczowych przystankach pracownicy ZKM monitorują też poziom zapełnienia pojazdów. W razie potrzeby na trasę wyjeżdżają pojazdy rezerwowe – w gotowości czeka ich 18.

inf.prasowa
Sprawna komunikacja miejska w czerwonej strefie

Od soboty w autobusach i trolejbusach ZKM Gdynia limit pasażerów wynosi 30% nominalnej liczby miejsc, przy zachowaniu co drugiego miejsca wolnego. Liczbę podróżnych kontroluje działającą całodobowo, we wszystkie dni tygodnia, Centrala Ruchu Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Od poniedziałku, 19 października wprowadzono również dodatkowe rozwiązania, które mają zapewnić wszystkim pasażerom sprawny przejazd – to monitoring zapełnienia pojazdów na przystankach oraz pojazdy rezerwowe.

Chcemy zapewnić mieszkańcom bezpieczny i komfortowy przejazd komunikacją miejską. To ważne, szczególnie w dni powszednie, kiedy wiele osób korzysta z transportu publicznego w drodze do pracy czy szkoły, a później do domu. Stąd w godzinach szczytu, od poniedziałku do piątku, na kluczowych przystankach w mieście monitorowane będzie zapełnienie pojazdów. W razie potrzeby organizowane są kursy bisowe, dublujące te przewidziane planowo w rozkładach jazdy. Zapotrzebowanie na dodatkowe kursy mogą też cały czas zgłaszać kierowcy autobusów i trolejbusów, którzy zauważą, że liczba pasażerów zbliża się do przewidzianego limitu – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.


Pracownicy ZKM monitorują napełnienia pojazdów od godz. 5.30. Przez trzy godziny można ich spotkać na najważniejszych przystankach. Rano obserwują kursy w kierunku centrum miasta m.in. na placu Górnośląskim, Obłużu Centrum, Witominie Centrum czy przy Morskiej-Estakadzie. Po południu, od godz. 14.00 do godz. 17.00, sprawdzą kursy z centrum do poszczególnych dzielnic, m.in. na przystankach: Jana z Kolna, Wójta Radtkego, Stryjska czy al. Zwycięstwa.

ZKM Gdynia zabezpieczył na dziś 18 pojazdów rezerwowych. Mogą one natychmiast wyjechać na trasę, jeśli tylko będzie taka potrzeba. Część z nich (około 6 autobusów) od razu zapewnia tzw. bisy planowe.

Na niektórych trasach połączenia od razu są dublowane. Wynika to z naszych wcześniejszych obserwacji. Wiemy, gdzie takie dodatkowe, planowe kursy bisowe są potrzebne – mówi Hubert Kołodziejski, dyrektor ZKM Gdynia.


Ponadto w wybranych kursach – do obsługi linii komunikacyjnych – pojazdy przegubowe zastąpiły te o standardowej długości. Umożliwia to bezpieczny i zgodny z ograniczeniami przewóz pasażerów.

Dodatkowo we wszystkich pojazdach kursujących w ramach sieci ZKM Gdynia znajdują się informacje o obowiązujących limitach pasażerów. Odtwarzane są również informacje dźwiękowe, które przypominają o wymogu zakrywania ust i nosa.

Od soboty, 17 października do odwołania wstrzymana została możliwość zakupu biletów jednorazowych bezpośrednio w pojeździe. Taki bilet mieszkaniec może nabyć w kiosku czy wybranych sklepach, albo korzystając z aplikacji.

Bilety na przejazd można zakupić w sześciu różnych aplikacjach mobilnych: GoPay, jakdojade.pl, moBiLET, mPay, SkyCash i zbiletem.pl.

 

 

 

 

Źródło: UM Gdynia

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda