mobile

Spójrz w niebo, zrób zdjęcie i wyślij na konkurs AstroCamera 2021

Co roku, w dniu urodzin Jana Heweliusza, gdańskie Hevelianum ogłasza kolejną edycję AstroCamery. Konkurs dla amatorów astrofotografii odbywa się już po raz dziewiąty. Uczestnicy z całego świata mogą nadsyłać prace w trzech kategoriach – Obiekty Głębokiego Nieba, Obiekty Układu Słonecznego i Astrokrajobraz.

inf. prasowa
Spójrz w niebo, zrób zdjęcie i wyślij na konkurs AstroCamera 2021

AstroCamera to jedyny w Polsce, międzynarodowy konkurs astrofotograficzny, organizowany przez Hevelianum i kierowany do miłośników astronomii i fotografowania. Idea konkursu narodziła się w 2011 roku, który ogłoszony był Rokiem Jana Heweliusza ze względu na jego 400. rocznicę urodzin. Tradycyjnie już, 28 stycznia, czyli w dniu urodzin słynnego astronoma, ogłaszane są kolejne edycje.

Prace fotograficzne można nadsyłać w trzech kategoriach: najbardziej wymagającej – Obiekty Głębokiego Nieba – do której należą m. in. zdjęcia galaktyk, mgławic czy gromad gwiazd. Obiekty Układu Słonecznego, takie jak Słońce, Księżyc, planety, komety i wszystkie zjawiska im towarzyszące oraz Astrokrajobraz, czyli wszystkie obiekty i zjawiska na niebie połączone z ziemskim krajobrazem.

- Jurorzy AstroCamery nie mają łatwego zadania, ponieważ ocena prac jest inna w przypadku każdej z kategorii. Oceniając prace z kategorii Obiekty Głębokiego Nieba zwracamy przede wszystkim uwagę na rodzaj obiektu, jego jasność, a co za tym idzie – trudność obserwacji, ilość ekspozycji, które złożyły się na końcową fotografię, aż w końcu na estetykę i końcowy efekt. W drugiej kategorii oceniamy m.in. egzotykę zjawiska/obiektu, czyli jak często dane zjawisko czy obiekt jest widoczny na niebie. W kategorii Astrokrajobraz zwracamy uwagę na techniczną stronę fotografii i ciekawe przedstawienie tematu – mówi Magdalena Więcek-Olszewska, Przewodnicząca Jury, astronom w Hevelianum.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić zgłoszenie – kartę informacyjną zdjęcia – i razem z pracą wysłać na adres astrocamera2021@hevelianum.pl do 30 kwietnia br. Na zwycięzców czekają nagrody finansowe: za 1 miejsce, w zależności od kategorii – 900, 1000 i 1500 zł. Laureatów poznamy przed końcem maja tego roku, a wybierze ich jury złożone z uznanych badaczy i popularyzatorów astronomii, astrofizyki i fotografii. Formularz zgłoszeniowy oraz regulamin konkursu (także w wersji angielskiej) dostępne są na stronie Hevelianum.

 

 

 

 

 

 

Źródło: UM Gdańsk

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda