mobile

Słodko- gorzkie życie diabetyka

Cukrzyca staje się jedną z najpowszechniejszych i najbardziej niebezpiecznych chorób na świecie. W Polsce choruje na nią około 3,5 miliona osób, a część z nich wciąż pozostaje niezdiagnozowana!

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Słodko- gorzkie życie diabetyka

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia z 2016 roku na świecie żyje 422 mln ludzi cierpiących na cukrzycę, z czego niemal połowa pozostaje ciągle niezdiagnozowana. Jest to pierwsza niezakaźna choroba, która została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych za epidemię XXI wieku. Natomiast w Polsce ta liczba chorych rośnie o około 2,5% rocznie. W tym tempie w 2020 roku cztery miliony Polaków będzie cierpiało z powodu cukrzycy.

Cukrzyca jest chorobą związaną z hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi. Za taki stan odpowiedzialna jest niedostateczna produkcja insuliny przez komórki trzustki oraz nieprawidłowe jej działanie. Tą chorobę niełatwo jest rozpoznać. Naszą uwagę powinno zwrócić przede wszystkim wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, osłabienie, senność czy zaburzenia widzenia. Takie objawy miewają nie tylko osoby w starszym wieku, coraz częściej do diabetyków zalicza się dzieci i młodzież, którzy chorują na cukrzycę typu 1, czyli cukrzycę insulinozależną.

Niestety do grupy chorych coraz częściej dołączają osoby młode, a czasem nawet dzieci, którzy chorują na cukrzycę typu 2, charakterystyczną dla chorych po 35. roku życia. Jej przyczyną jest insulinoodporoność, która bardzo często wiąże się z otyłością. Choroba tego typu zazwyczaj jest wykrywana dość późno i pacjenci w chwili rozpoznania mają już groźne powikłania, na przykład uszkodzony wzrok, nerki, choroby serca, udar mózgu czy amputacje kończyn dolnych!

Za rozwój cukrzycy typu 1 odpowiadają czynniki immunologiczne, niestety nie można jej zapobiec. Natomiast insulinoodporność występuje głównie u osób otyłych, choć diabetykami zostają również osoby z nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cholesterolu i chorobami układu sercowo- naczyniowego, osoby z chorobami tarczycy, wątroby, trzustki. W okresie ciąży u około 3,5% kobiet może wystąpić tzw. cukrzyca ciężarnych.

Diabetycy muszą zmienić swój sposób życia i podporządkować się regułom choroby. Podstawą jest zdrowa dieta, co najczęściej oznacza zmianę nawyków żywieniowych. Mimo różnego rodzaju kampanii informacyjnych, nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że może uniknąć zachorowania dzięki odpowiedniemu żywieniu i uprawianiu aktywności fizycznej. Aby uniknąć cukrzycy należy dbać o swoje zdrowie i organizm. Równie z dietą ważna jest aktywność fizyczna, np. fitness, spacery czy pływanie. Natomiast trening siłowy podwyższa poziom cukru we krwi. Dla diabetyków ważna jest systematyczność nie tylko w aktywności, ale przede wszystkim w leczeniu.

Jeśli każdy wprowadzi w swoje życie odpowiednio zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną ma szansę uniknąć zachorowania na cukrzycę. Ważna jest świadomość. Powinniśmy robić wszystko, aby blokować rozwój choroby w naszym organizmie. Osoby, które chcą utrzymywać zdrowie w jak najlepszej formie powinny uprawiać aktywność fizyczną od dwóch do czterech razy w tygodniu. W diecie antycukrzycowej zaleca się głównie picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia, regularne spożywanie posiłków, spożywanie zdrowych tłuszczów nienasyconych oraz ograniczenie soli, cukru i konserwantów.

Źródło fotografii:

https://akademiasmaku.pl/vademecum/cukier-i-jego-zamienniki,470

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko