mobile

Rozwój Marynarki Wojennej RP- budowa ORP „Albatros”

W listopadzie 2017 roku do użytku dla Marynarki Wojennej oddano niszczyciel min ORP Kormoran. Obecnie trwają prace w Remontowa Shipbuilding SA nad drugim okrętem z tej serii.

Maciej Badowicz
TAGI
Rozwój Marynarki Wojennej RP- budowa ORP „Albatros”

Projekt 258 Kormoran II, realizowany przez stocznię należącą do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding, dotyczy trzech okrętów, mających w niedalekiej przyszłości stanowić o sile MW RP. W dniu 18 września rozpoczęło się uroczyste cięcie blachy pod drugi okręt z projektu.

ORP Albatros ma docelowo wejść w skład 8. Flotylii Obrony Wybrzeża, stacjonującej w Świnoujściu- jednego z trzech związków taktycznych MW RP. Cytując słowa admirała Krzysztofa Zdonka: „Jest to o tyle istotne, że główne zadania flotylli to są zadania z zakresu wojny minowej(...) Te zadania będą realizowane w sposób bardzo wyrafinowany i na najwyższym światowym poziomie (...) po prawie roku użytkowania „ORP Kormoran” wiemy, że to był trafny wybór (...) wierzymy w to, że nasza flota niszczycieli min będzie naprawdę wizytówką polskiej marynarki.”

Niszczyciele min to jednostki zapewniające swobodę bezpiecznego pływania, przede wszystkim w strefie przybrzeżnej i na szlakach komunikacyjnych. Przeznaczona jest do selektywnego poszukiwania i zwalczania min morskich. Na przełomie XX i XXI wieku Polska w powyższym zakresie zmodernizowała trzy trałowce typu Orlik, wg projektu 206F (m.in. ORP „Mewa”), plany dotyczące budowy nowych niszczycieli min zostały zawieszone ze względów finansowych w 2003 roku.

ORP „Kormoran” może nie tylko neutralizować miny, lecz także je stawiać. Wszystkie elementy uzbrojenia spięte są w całość za pomocą systemu zarządzania walką SCOT, który został zaprojektowany w gdyńskim Centrum Techniki Morskiej. Jednostka na razie jeszcze nie brała udziału w manewrach. Ćwiczyła natomiast m.in. w Zatoce Gdańskiej, Pomorskiej, na Świnie czy na Morzu Północnym. Reprezentowała też Polskę podczas Belgian Navy Day, czyli święta belgijskiej marynarki wojennej.

Budowa okrętu to efekt umowy zawartej przez Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej z Remontowa Holding, podpisanej pod koniec ubiegłego roku. Oprócz niej w projekt są zaangażowane Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna. Zgodnie z umową jednostka powinna wejść do służby w 2020 roku. Najprawdopodobniej za dziewięć miesięcy rozpocznie się budowa trzeciego okrętu z serii- ORP Mewa. Ostatni z Kormoranów powinien wejść do służby w 2021 roku.

Oprócz nowego niszczyciela min w stoczniach budowane są obecnie jeszcze trzy jednostki dla polskich sił morskich: dwa z serii sześciu holowników (projekt również realizuje stocznia Remontowa Shipbuilding), a także okręt patrolowy ORP „Ślązak” (buduje go gdyńska Stocznia MW). Zarówno pierwszy z holowników, jak i „Ślązak” mają wejść do służby w przyszłym roku.

DANE PODSTAWOWE JEDNOSTKI PROJEKTU  258 KORMORAN II

Długość całkowita: 58,5 m

Wyporność: 850 t

Wysokość do pokładu głównego: 4,7 m

Klasa lodowa: L-3

Wysokość do pokładu dziobówki: 6, 4 m

Zanurzenie: 2, 7 m

Szerokość max 10, 3 m

Prędkość: 15 w

źródło fotografii: Wikipedia, T. Ciesiulewicz: Marynarka Wojenna 1945-1970, Gdańsk 1971

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda