mobile
REKLAMA

Rok szkolny zakończony, czas na wakacyjne remonty szkół i nowe inwestycje

Gdańskie zakończenie roku szkolnego odbyło się dziś w Zespole Szkół Specjalnych Nr 1. Teraz czas na prace remontowe, które podczas wakacji będą odbywały się w miejskich szkołach i przedszkolach. W tym roku prace modernizacyjne prowadzone będą w 43 obiektach oświatowych. Realizowane będą prace zarówno związane z dostosowaniem obiektów szkolnych do potrzeb wynikających z Reformy Systemu Oświaty, jak i prace modernizacyjne. Powstaną także nowe boiska szkolne.

Informacja prasowa
TAGI
Rok szkolny zakończony, czas na wakacyjne remonty szkół i nowe inwestycje

W 2018 roku miasto Gdańsk na modernizacje obiektów oświatowych przeznaczyło blisko 30 mln zł. Z tej kwoty 16,8 mln zł pochłonie dostosowanie pomieszczeń do potrzeb wynikających z reformy edukacji, a pozostałe 13,2 mln zł przewidziano na modernizacje nie związane z reformą.

Dostosowanie pomieszczeń do potrzeb reformy oświaty

W okresie wakacyjnym prace związane z dostosowaniem obiektów szkolnych do potrzeb wynikających z Reformy Systemu Oświaty prowadzone będą w 22 szkołach. W większości obiektów prace te polegać będą na dostosowaniu pomieszczeń do pełnienia funkcji pracowni specjalistycznych, w tym m.in. sal językowych, pracowni chemicznych, fizycznych, czy biologiczno-geograficznych. Remontowane będą również szatnie, sanitariaty i biblioteki, powstaną place zabaw.

Miasto na dostosowanie gdańskich placówek do potrzeb reformy oświatowej przeznaczyło łącznie ponad 40,5 mln zł, a pracami objęto 93 szkoły. Z uwagi na liczbę szkół, konieczność opracowania dokumentacji projektowej oraz znaczny koszt, prace rozłożone zostały na lata 2017-2019.

W minionym, 2017 roku na ten cel przeznaczono 3,77 mln zł i prace prowadzone były w 41 obiektach. W 2018 roku prace mające na celu dostosowanie pomieszczeń do reformy oświaty prowadzone będą łącznie w 28 obiektach, za kwotę 16,7 mln zł. Natomiast plan finansowy na 2019 rok, zakłada kolejne 20 mln zł i prace w 27 placówkach.

Modernizacje placówek oświatowych

Oprócz prac związanych z dostosowaniem szkół do reformy edukacji, w gdańskich placówkach oświatowych prowadzone będą również prace modernizacyjne. Najbardziej kosztowne zadania to te związane z przebudową i modernizacją węzłów żywienia, modernizacją podłóg czy zagospodarowaniem trenu. W tegorocznym planie modernizacyjnym ujęto modernizacje w 28 obiektach oświatowych, których łączny koszt pochłonie ok. 13,2 mln zł.

Budowa i modernizacja boisk

Dodatkowo w 2018 roku, w ramach programu budowy i modernizacji boisk, w okresie wakacji planuje się realizację boisk w kolejnych pięciu gdańskich szkołach. Nowe boiska powstają już przy SP Nr 84 przy ul. Otomińskiej , SP Nr 82 przy ul. Radarowej 26, ZSAKiH-u przy ul. Czyżewskiego 31. ZSO 10 przy ul. Krasickiego 10. Przetarg na realizację boiska przy SP Nr 52 przy ul. Kościuszki 111 zostanie ogłoszony w najbliższym czasie.

Nowe inwestycje

Równolegle do prac modernizacyjnych, powstają nowe placówki oświatowe: Metropolitalna szkoła w Kowalach oraz Centrum Edukacyjne Jabłoniowa, na które składa się szkoła podstawowa oraz przedszkole.

Szkoła podstawowa przy ul. Jabłoniowej

Na gdańskim Jasieniu powstaje szkoła podstawowa. Budowa placówki rozpoczęła się w październiku 2017 r. Szkoła podstawowa składać się będzie z trzech budynków i mieścić będzie 46 oddziałów szkolnych z przeznaczeniem dla ok. 800 uczniów. Na terenie placówki znajdzie się także biblioteka środowiskowa z czytelnią dostępną dla mieszkańców dzielnicy. Zaplanowano także budowę boisk sportowych. Planowany termin otwarcia obiektu to wrzesień 2019 r. Obecnie na budynku A wykonana została konstrukcja drewniana oraz kondygnacje nadziemne. Trwają także prace na dwóch pozostałych obiektach. Na budynku B wykonano już ściany piwnicy i parteru. Na hali sportowej trwają roboty fundamentowe, stawiane są także pierwsze ściany. Jednocześnie prowadzone są prace zewnętrze, makroniwelacja i zasypki. Koszt realizacji tej inwestycji 76,5 mln zł.

Przedszkole przy ul. Lawendowe Wzgórze

W pobliżu szkoły trwa również budowa przedszkola modułowego przy ul. Lawendowe Wzgórze. Placówka mieścić będzie 10 oddziałów przedszkolnych przeznaczonych dla 250 maluchów. Oprócz sal dydaktycznych, dzieci korzystać też będą z placu zabaw. Przedszkole zostanie oddane do użytku we wrześniu 2018 roku. Aktualnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku, wykonywana jest m.in. elewacja. Koszt realizacji 13 mln zł.

Metropolitalna szkoła w Kowalach

W kwietniu 2017 roku rozpoczęła się budowa metropolitalnej szkoły w Kowalach, która jest wspólnym przedsięwzięciem trzech gmin: Gdańska, Kolbud i Pruszcza Gdańskiego. Obiekt składać się będzie z dwóch 3-kondygnacyjnych budynków A oraz B. Na terenie szkoły wykonane zostaną boiska sportowe. W placówce uczyć się będzie około 850 dzieci. Budynek dydaktyczny (A), w którym trwają obecnie prace związane m.in. z tynkowaniem ścian, wykonywaniem gładzi szpachlowych oraz kafelkowaniem, gotowy będzie na wrzesień tego roku. Sala gimnastyczna (budynek B), dla której wykonawca przygotował podłoże i obecnie wykonuje fundamenty, udostępniona zostanie na początku 2019 roku.

Źródło fotografii: Wikipedia

Autor fotografii: Ktyzoo

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda