mobile

Rewitalizacja Oruni nagrodzona

Po raz 17. rozdane zostały Pomorskie Sztormy, nagrody plebiscytu organizowanego przez Gazetę Wyborczą. W sumie wręczono 9 statuetek. Gdańsk otrzymał nagrodę w kategorii Sztorm Europejski – Infrastruktura za projekt Rewitalizacja Oruni w Gdańsku. Statuetkę odebrał Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju.

Informacja prasowa
Rewitalizacja Oruni nagrodzona

Partnerem plebiscytu Pomorskie Sztormy jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Tegoroczne kategorie w Pomorskich Sztormach to:  Sztorm Kulturalny, Sztorm Sportowy, Sztorm Urbanistyczny, Sztorm Ekologiczny, Sztorm Kulinarny, Sztorm Europejski – Infrastruktura, Sztorm Europejski – Kapitał Ludzki, Sztorm Obywatelski i Sztorm Naukowy. W każdej kategorii nominowanych zostało pięć osób, instytucji, drużyn lub przedsięwzięć. Zwycięzców wskazali czytelnicy „Wyborczej Trójmiasto" i portalu Trojmiasto.Wyborcza.pl.

Gala odbyła się na 34. piętrze biurowca Olivia Star w Gdańsku.

Laureatem Sztormu Europejskiego – Infrastruktura została Gmina Miasta Gdańska, za projekt „Rewitalizacja Oruni w Gdańsku".

- Rewitalizacja, to koło zamachowe, taka zębatka w rowerze, w przerzutce, która pozwala napędzić wielką energię mieszkanek i mieszkańców Gdańska, i żeby ta wielka energia miała szansę się napędzić potrzebne są czasami piękne mury, jak mury oruńskiego ratusza – powiedział podczas gali Piotr Grzelak, zastępca prezydent ds. zrównoważonego rozwoju. -  Chciałbym podziękować wszystkim, który przyczynili się do tej rewitalizacji, Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, panu marszałkowi za finasowanie i Regionalny Program Operacyjny oraz tym osobom które to skoordynowały, pani Ewie Pielak z Biura Rozwoju Gdańska, ale też tym osobom, które te mury wypełniają, wielkiej inicjatywie lokalnej, która w Oruni funkcjonuje i to jest prawdziwa rewitalizacja.

Ratusz Oruński - rewitalizacja

Budynek Ratusza Oruńskiego przy ulicy Gościnnej 1 jest znany każdemu mieszkańcowi dzielnicy. Choć objęty ochroną konserwatorską, od 2010 roku stał pusty. Dzięki Programowi Rewitalizacji dzielnic Gdańska, miasto przywróciło mu należny blask. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, miejsce to stało się przestrzenią dla działań społecznych, siedzibą biblioteki, Rady Dzielnicy, a także Fundacji Innowacji Społecznej.
Przebudowa Ratusza Oruńskiego to element Programu Rewitalizacji dzielnic Gdańska, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Jej koszt to ponad 6,5 mln zł. Blisko 60% tej kwoty pokryła Unia Europejska, pozostała część – 2,7 mln zł – pochodzi ze środków Gminy Miasta Gdańsk. Koordynatorem programu rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska. Jest nim objęty, obok Oruni, także Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Rewitalizacja to nie tylko remont budynku, ale i kompleksowe działania na rzecz lokalnej społeczności, które pozytywnie wpływają na codzienne życie, pracę i spędzanie wolnego czasu przez mieszkańców.

Fot. UMG

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda