mobile

Rekordowy rok sopockiej kultury

Różnorodna sopocka oferta kulturalna cieszy się rosnącym zainteresowaniem publiczności. Sopockie instytucje kultury są chętnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów, a miniony rok był pod tym względem rekordowy.

Redakcja
Rekordowy rok sopockiej kultury

Największy obiekt kulturalny w Sopocie, Opera Leśna, zakończył rok 2019 z frekwencyjnym rekordem. We wszystkich wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART, Operę Leśną, Polską Filharmonię Kameralną Sopot i Teatr na Plaży uczestniczyło w sumie 201 tys. osób. Imprezy zorganizowane przez Operę Leśną (z uwzględnieniem PFK Sopot) odwiedziło 131 tys. osób.

Od początku maja do 19 sierpnia na dużej scenie Opery Leśnej odbyło się 15 wydarzeń, 5 w sali PFK, a także trzy duże festiwale – Polsat SuperHit Festival, NDI Sopot Classic oraz Top of the Top Sopot Festival. Dużym zainteresowaniem cieszył się także doroczny Koncert dla Mieszkańców.­­­­­ Tym razem inspiracją dla twórców wydarzenia stała się sama Opera Leśna, a koncert był muzyczną wędrówką przez jej 110- letnią historię opowiedzianą za pośrednictwem muzyki rozbrzmiewającej w Operze od 1909 roku. Pierwszego maja, w 15 rocznicę wejścia Polski w struktury UE, Bałtycka Agencja Artystyczna zorganizowała w ERGO ARENIE niezwykły koncert „Zjednoczeni w różnorodności”.

Przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie w minionym roku przewinęło się około 90 tys. osób (tylko od 15 czerwca do 19 sierpnia były to 37 704 osoby). Placówka zrealizowała 15 wystaw głównych oraz 5 prezentowanych w holach galerii. Największą popularnością cieszyła się pokazana po raz pierwszy w Polsce wystawa „Jan Matejko z Lwowskiej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego oraz z kolekcji prywatnych", którą obejrzało kilkanaście tysięcy osób (ok. 8 tys. na półmetku).

Zaprezentowano wystawy dzieł z najważniejszych polskich kolekcji m.in. Andrzeja Starmacha i Jacka Łozowskiego, na których znalazły się prace wybitnych artystów jak Magdalena Abakanowicz, Wojciech Fangor, Władysław Hasior, Tadeusz Kantor. W 2019 r. organizowane były również wystawy poza siedzibą Galerii. Były to ekspozycje prac Edwarda Dwurnika, m.in. w Muzeum Ziemi Rawickiej, Muzeum Ziemi Mińskiej, czy w ramach promocji twórczości artystów sopockich wystawę Henryka Cześnika w Centrum Kultury w Koszalinie i Kieleckim Centrum Kultury. Poza tym w Grodzieńskiej Sali Wystawowej odbyła się ekspozycja dzieł sopockich artystów, m.in. Kiejstuta Bereźnickiego, Marii Kuczyńskiej, Joanny Rusinek, Filipa Kalkowskiego, Anny Reinert, Macieja Świeszewskiego, Marka Okrassy.

Państwowa Galeria Sztuki udostępnia również swoje przestrzenie kilku najważniejszym cyklicznym sopockim wydarzeniom kulturalnym takim jak: Festiwal „Literacki Sopot”, Festiwal Fotografii „W ramach Sopotu”, Open Source Art Festival czy Festiwal „Dwa Teatry”. W Galerii odbywały się także liczne oprowadzania kuratorskie, wykłady, spotkania z artystami, zajęcia edukacyjne dla dzieci, półkolonie czy spotkania pod szyldem Salonu Młodopolskiego.

Miniony rok podsumowała również Biblioteka Sopocka. Wszystkie placówki biblioteczne odwiedziło ponad 196 tys. osób. Odnotowano 114 tys. wypożyczonych zbiorów (w tym książek, gier, audiobooków, filmów itp.). Placówki zorganizowały 1372 wydarzeń – biesiad literackich, spotkań z autorami, konferencji, warsztatów etc., w których udział wzięło 27175 osób. W roku 2019 w Bibliotece Sopockiej zarejestrowanych było niemal 11 tys. użytkowników. W maju Biblioteka Sopocka otrzymała nagrodę Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich za rok 2018 i została „Mistrzem Promocji Czytelnictwa 2018 roku”.

W tegorocznych wydarzeniach festiwalu „Literacki Sopot” i odbywających się w ramach festiwalu Targach Książki wzięło udział blisko 20 tys. osób. Spotkania autorskie i debaty, przy wypełnionych salach, odbywały się w Państwowej Galerii Sztuki, w Teatrze na Plaży czy na scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, gdzie z czytelnikami spotkał się brytyjski pisarz Jeffrey Archer. Gośćmi Literackiego Sopotu byli w tym roku także Sarah Hall, Daisy Johnson, Sarah Perry, Reni Eddo-Lodge czy Eric Emmanuel Schmitt. Warto podkreślić, że „Literacki Sopot” otrzymał w 2019 r. znak jakości EFFE Label, przyznawany przez sieć europejskich festiwali EFFE. To symbol przynależności do prestiżowej grupy wyjątkowych i innowacyjnych europejskich wydarzeń kulturalnych.

Muzeum Sopotu odwiedziło w 2019 roku blisko 20 tys. osób. Przygotowane wystawy to m.in.: „Pamięć. Sopocka społeczność żydowska”, „Cisza przed burzą. Lato 1939 w Sopocie” a także „Sopot w rzeczy samej” – jubileuszowa wystawa z okazji 18. rocznicy powołania Muzeum. Zespół Muzeum podjął też decyzję o stworzeniu kolekcji strojów i akcesoriów kąpielowych. To jedyna taka kolekcja w Polsce. Placówka zajmuje się również działalnością wydawniczą i edukacyjną, organizuje wykłady spotkania popularno-naukowe, konferencje i spotkania z autorami książek a także spacery historyczne i letnie koncerty jazzowe w ogrodach. W 2019 roku obyło się 20 wykładów poświęconych historii miasta i regionu, 4 poświęcone mowie nienawiści. W Muzeum Sopotu odbyła się m.in. ogólnopolska konferencja muzealnicza pt. „Muzeum progresywne. Między utopią, a rzeczywistością", zorganizowana wspólnie z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Na uwagę zasługują również publikacje książkowe Muzeum Sopotu, jak „Książka do pisania” czy „Mewa na patyku”.

W Teatrze na Plaży w 2019 roku miało miejsce 230 wydarzeń kulturalnych, które odwiedziło w sumie 20.035 osób. Były to spektakle teatralne, zarówno własne jak i rezydentów – Sopockiego Teatru Tańca oraz Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis, a także gościnne. Pięć spektakli zaprezentowanych w ciągu roku premierowo trafiło do stałego repertuaru Teatru na Plaży. Oprócz przedstawień odbyły się również liczne koncerty, w tym premierowe, promujące nowo wydane płyty (Jagoda Jagson, Misia Furtak, Rebeka, Tęskno). Całość programu dopełniły pokazy filmów w ramach działalności DKF Kurort i cyklu Film na Kozetce a także spotkania autorskie i festiwale (m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych ICTF Sopot 2019, Between.Pomiędzy, Masska).

– W Sopocie stawiamy na kulturę, dlatego cieszy mnie tak duże zainteresowanie publiczności i tak liczny udział w wydarzeniach minionego roku. Ale nie spoczywamy na laurach i wciąż staramy się poszerzać naszą ofertę kulturalną – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Wspieramy nie tylko duże imprezy jak Literacki Sopot czy festiwal Sopot Classic, ale i takie inicjatywy jak bezpłatne zajęcia dla mieszkańców w Domach Sąsiedzkich – dodaje prezydent.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda