mobile
REKLAMA

Rejsy pod żaglami dla gdańszczan

Tegoroczna jesienna aura pozwala na aktywne spędzanie czasu wolnego. Wyjątkowa okazja ku temu nadarzyła się w niedzielę na Wyspie Sobieszewskiej.

Maciej Badowicz
TAGI
Rejsy pod żaglami dla gdańszczan

Mieszkańcy Gdańska mieli możliwość skorzystania z godzinnego rejsu po Zatoce Gdańskiej na jachtach żaglowych. Wymagana była uprzednio rezerwacja w systemie elektronicznym, w związku z czym bardzo szybko zabrakło miejsc. Zgłaszać się można było indywidualnie, ale przede wszystkim można było zobaczyć na miejscu rodziny z dziećmi i grupy znajomych. Obowiązkowo młodzież do 16 roku życia musiała być pod stałą opieką dorosłych w trakcie zabawy. Wszystko odbywało się pod okiem doświadczonych żeglarzy, prawdziwych hobbystów i pasjonatów sportu.

Miejscem zbiórki był hotel Renusz przy ulicy Nadwiślańskiej, skąd ruszały 4-5-osobowe grupy na kolejne rejsy. Impreza trwała od godziny 9:45 do 15.00. Malowniczy krajobraz lasów sosnowych, niedalekiego sąsiedztwa rezerwatu Ptasi Raj zrekompensowały uczestnikom niezbyt przyjemną, aczkolwiek przyjazną rejsom- wietrzną- aurę. Do tego możliwość wypłynięcia kanałem Martwej Wisły w kierunku Górek Zachodnich, poczucie morskiej bryzy i uśmiechu na twarzach młodzieży świadczyły o sukcesie przygotowanej imprezy. Dla wielu była to okazja do pomocy sternikowi, czy też zapoznania się z podstawami żeglarstwa. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślali zadowolenie z faktu zorganizowania zabawy dla mieszkańców i wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach w przyszłości.

Wyspa Sobieszewska jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc do wypoczynku. Położona niespełna 15 kilometrów od centrum Gdańska, w sezonie letnim jest oblegana przez turystów. Od 2003 roku na terenie rezerwatu Ptasi Raj funkcjonuje ścieżka dydaktyczna, prowadząca m.in. w sąsiedztwie dwóch jezior- Karaś i Ptasi Raj. Poznając uroki Wyspy Sobieszewskiej nietrudno ominąć rzadkie gatunki roślin, jak storczyk kruszczyk rdzawoczerwony i mikołajek nadmorski. W rezerwacie zatrzymują się liczne gatunki ptaków w trakcie swoich migracji. Ze względu na liczne obszary lęgu ptaków wyspa posiada status obszaru chronionego krajobrazu liczący 1228 ha. W tym roku Wyspa Sobieszewska gościła harcerzy z Polski i Europy w ramach zlotu Związku Harcerstwa Polskiego dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Za dwa lata w tym samym miejscu zostanie zorganizowane Europejskie Jamboree Skautowe, czyli międzynarodowy zlot skautów.

Miasto Gdańsk od dłuższego czasu tworzy projekty rekreacyjne dla mieszkańców i organizuje cykliczne imprezy morskie, cieszące się powodzeniem wśród widzów. Należy wspomnieć chociażby o „Baltic Sail”, największym cyklicznym zlocie żaglowców w Polsce, odbywającym się na początku lipca. Dodatkowo warto wspomnieć o realizowanych m.in. przez mistrza olimpijskiego z Atlanty i Sydney, Mateusza Kusznierewicza, Programie Edukacji Morskiej, kształcącym młodzież szkolną
w sztuce żeglowania w formie turnusów.

Impreza została sfinansowana ze środków miasta Gdańska.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda