mobile
REKLAMA

Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

24 maja 2019 roku o godzinie 16.00 zapraszamy na Wyspę Ołowiankę, do siedziby Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, na XI Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury.

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
TAGI
Regaty Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury

Wyścigi smoczych łodzi, których NMM jest głównym organizatorem, to niezwykłe na skalę krajową wydarzenie, integrujące trójmiejską branżę muzealniczą.


W tegorocznych zawodach udział wezmą: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Hevelianum, Gdańska Galeria Miejska, Instytut Kultury Miejskiej, Muzeum Gdańska, Muzeum Zamkowe w Malborku, Akwarium Gdyńskie i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku – siedmiokrotny zwycięzca.


Trasą tegorocznych regat jest dystans ok. 300 m, od przystani tramwajów wodnych przy hotelu Hilton do Żurawia. Wygra załoga, która osiągnie najlepszy czas. Zakończenie wyścigów i wręczenie pucharów planowane jest na godzinę 19.00.
- W tym roku zdecydowaliśmy się na modyfikację imprezy towarzyszącej – podkreśla dyrektor NMM, dr Robert Domżał. - Oprócz zawodów zapraszamy wszystkich na mini-piknik przy muzeum. W planie jest występ chóru szantowego „Zawisza Czarny” – prosto z pokładu Sołdka, wieczorny koncert zespołu „Dominic John Sebastian”, warsztaty street artu i wata cukrowa dla dzieci!


Puchar dla zwycięzcy regat, jak co roku, ufunduje Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które sponsoruje ważne dla muzeum wydarzenia, w tym regaty smoczych łodzi - dodaje dr Robert Domżał. - Od tego roku nagroda dla zwycięskiej drużyny będzie nosiła miano Pucharu Towarzystwa Przyjaciół NMM i będzie pucharem przechodnim.


Wyścigi smoczych łodzi to sport wytrzymałościowo-siłowy: łódka jest tak skonstruowana, że nie rozcina wody, lecz tłoczy ją pod sobą. Przez to trzeba użyć sporo siły, aby ją rozruszać. Oczywiście nie tylko siła jest tu ważna: na treningach ćwiczona jest przede wszystkim technika i synchronizacja. Od siedmiu lat Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wygrywa zawody. Miło jest zwyciężać, ale o wiele ważniejsza jest dla nas atmosfera wyścigów - mówi Marek Jankowski z Działu Promocji NMM. - Jesteśmy dumni, że co roku udaje nam się zmobilizować koleżanki i kolegów z zaprzyjaźnionych muzeów i instytucji kultury. To naprawdę ewenement na skalę krajową i świetny przykład integracji środowiska!


W tym roku beniaminkiem zawodów jest Muzeum Zamkowe w Malborku. Z Gdyni na regaty przyjeżdża Akwarium Gdyńskie. Po dwóch latach roku absencji o puchar powalczą znowu Europejskie Centrum Solidarności i Muzeum Gdańska. Instytut Kultury Miejskiej obwołał się czarnym koniem zawodów, walkę o podium kontynuują Gdańska Galeria Miejska, Hevelianum i Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – główny kandydat do przełamania dominacji gospodarzy.


Patronat medialny nad X Regatami Smoczych Łodzi Trójmiejskich Instytucji Kultury objęło Radio Gdańsk. Morski Robotniczy Klub Sportowy Gdańsk (MRKS) jak co roku zapewnia sprzęt oraz fachowe przygotowanie do zawodów. Patronem i mecenasem regat jest Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda