mobile
REKLAMA

Razem  na Święto Miasta

Zabierz rodzinę i znajomych, przynieś flagę Gdańska, weź udział w licznych zabawach i wygraj w konkursach! Świętować będziemy już po raz trzynasty – w tym roku przez cztery dni Gdańsk zaprezentuje się jako miasto sportu, tradycji, muzyki i aktywności obywatelskiej.

Redakcja / www.pixabay.com
TAGI
Razem  na Święto Miasta

W czwartek, 25 maja, na Targu Węglowym odbędzie się akcja społeczna pod hasłem „Walcz. Zwyciężaj. Gdańsk”, promująca Miasto Gdańsk jako Gospodarza Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn Eurovolley Poland 2017. W przestrzeni miasta staną boiska do gry w siatkówkę. W zabawach sportowych zmierzą się szkoły z województwa pomorskiego, które będą walczyć o tytuł Szkoły Siatkarskiej Młodzieży. Od godz. 14.00 do 18.00 boisko będzie otwarte dla tych wszystkich którzy będą chcieli spróbować swoich sił w tej sportowej dziedzinie. Dzieci w ramach zajęć artystycznych będą mogły namalować swoje transparenty, a także zrobić sobie zdjęcia w siatkarskiej fotobudce.

Drugi dzień Święta Miasta rozpoczną wydarzenia pod szyldem motorshow. W piątek, 26 maja, od godz. 10.00 Targiem Węglowym zawładną niezwykłe samochody, które odwiedzą Gdańsk w ramach Eurorally 2017. Przez trzy godziny będzie można podziwiać aż 75 sportowych samochodów od volvo po ferrari!

Zmiana warty nastąpi o godz. 16.00, kiedy to pojawią się auta biorące udział w 12 Rajdzie Gdańsk Castrol Inter Cars. Będzie to niezwykła okazja, aby przyjrzeć się z bliska prawdziwym rajdowym maszynom.

Tych, których zmęczą ryki silników, zapraszamy na wystawę „Pod Królewską Koroną” Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (Ratusz Głównego Miasta), poświęconą historii nadania wielkiego przywileju dla Gdańska. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się, dlaczego właśnie pod koniec maja obchodzimy Święto Miasta. Osoby, które przyjdą na wystawę z flagą, zapłacą za wstęp symboliczną złotówkę.

Piątek wieczór zapowiada się muzycznie. Od godziny 19.00 na świątecznej scenie zgrają: Mitra, Milczenie Owiec oraz Gdański Zespół Golden Life, który w tym roku obchodzi swoje 30-lecie.

Sobota, 27 maja, rozpocznie bardzo aktywnie - o godz. 10.00 na Targu Węglowym zaplanowano start sztafety rowerowej dookoła świata Bike Jamboree 2017–2019 , która wyruszy z Gdańska przez Baku, aby za dwa lata dotrzeć do USA. Godzinę później na trasę wyruszą biegacze w ramach XII Rodzinnego Biegu Gdańszczan. Cała trasa będzie liczyć ok. 2500 m i prowadzić urokliwymi uliczkami Gdańska. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają na mecie pamiątkowe medale. Najliczniej reprezentowana szkoła zostanie uhonorowana nagrodą, a trzy najliczniej reprezentowane dzielnice Gdańska otrzymają puchary oraz nagrody w postaci bonów na zrealizowanie dzielnicowych zajęć sportowych. Regulamin oraz aktualne informacje o Biegu znajdują się na stronie www.gokf.gda.pl.

W tym dniu nie zabraknie również akcentów historycznych. W godz. 10.00–15.00 na pl. Kobzdeja będzie można odwiedzić XV-wieczne obozowisko rycerskie z namiotami wojów, kramami i warsztatami rzemiosła. Będzie można posłuchać muzyki dawnej oraz zobaczyć pokaz rzemiosła i walk.

O godz. 11.30 zapraszamy wszystkich na Targ Węglowy, gdzie stworzymy wspólnie wielką żywą flagę Gdańska. Najbardziej aktywne osoby otrzymają podarunek w postaci flagi Gdańska na drzewcu.

Tradycyjnie o godz. 12.00 ulicami przejdzie Wielka Historyczna Parada, która upamiętni nadanie Gdańskowi w 1457 r. licznych przywilejów przez polskiego króla – Kazimierza Jagiellończyka.

W tym samym czasie, bo w godz. 12.00–14.00, już po raz dziewiąty miłośnicy Gdańska będą mieli okazję sprawdzić poziom swojej wiedzy w Olimpiadzie Wiedzy o Gdańsku. W tym roku oprócz edycji szkolnej i obywatelskiej powstanie nowa kategoria – Młody Gdańszczanin. Łączna pula nagród w Wielkim Finale Olimpiady to 18 tys. zł. Warto więc spróbować sił. Od godz. 12.30 do 17.00 zapraszamy na Piknik Kulturalny do przyszłego Domu Chodowieckiego i Grassa przy ul. Sierocej 6. Odbędą się tam warsztaty historycznego krawiectwa, pokaz broni czarnoprochowej, gry i zabawy na wolnym powietrzu.

Na sobotniej scenie muzycznej od godz. 17.00 wystąpią zespoły Ingenium, Pierwiastek z Trzech, Natalia Mujanga oraz Tymon Tymański i Lipali.

Drugi dzień Święta zakończy pokaz laserowy o godz. 22.00.

Niedzielę, 28 maja pod hasłem Międzynarodowy Dzień dla Rodzin rozpoczniemy o godz. 10.00. Do udziału w nim szczególnie zapraszamy naszych seniorów, na których będzie czekać będzie wiele atrakcji, w tym w tym porady i  potańcówka przy muzyce EX Detko Bend oraz koncert Czerwonych Gitar. Wszystko to oczywiście na Targu Węglowym.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko