mobile
REKLAMA

Ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom Podsumowanie 2017 roku

W jakim mieście jeździ się najszybciej? Gdzie kierowcy nie mają problemów z parkowaniem? Jakie miasto jest najmniej kolizyjne w Polsce? Aby odpowiedzieć na te pytania i inne pytania specjaliści z Oponeo.pl przeanalizowali informacje udostępnione system Yanosik, Urzędy Miast czy też instytucje stref płatnego parkowania i stworzyli ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom. Gdzie zatem zmotoryzowanym żyje się najlepiej?

Informacja prasowa
TAGI
Ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom Podsumowanie 2017 roku

W analizie wzięły udział największe miasta w Polsce z liczbą mieszkańców powyżej 180 tys. W efekcie wyłoniła się lista 19 ośrodków, która w celu dokładniejszej interpretacji wyników została podzielona na 2 części: miasta z liczbą ludności powyżej 300 tys. oraz poniżej 300 tys.  

Miastem najbardziej przyjaznym dla kierowców została miejscowość, która uzyskała najwięcej punktów. Jak były przyznawane oceny? Ranking podzielony został na 6 kategorii, które są szczególnie ważne dla kierowców. Suma punktów z każdej kategorii wyłoniła zwycięzców.

Za poszczególne kategorie miasto mogło uzyskać:

  • od 1 do 9 punktów – w grupie miast powyżej 300 tys. mieszkańców
  • od 1 do 10 punktów – w grupie miast poniżej 300 tys. mieszkańców
  • wyjątek stanowiła wymiana opon – dla tej kategorii skala była 6 punktowa.

Miejscowość z najlepszym wynikiem w danej kategorii zyskała 9 lub punktów (w zależności od kategorii). Dalsza ocena przebiegała analogicznie: im gorszy wynik, tym niższa ocena. Jak zatem przedstawiają się wyniki badania?

Gdzie kierowcy mają najlepiej, a gdzie najgorzej?

Po szczegółowym przeanalizowaniu danych oraz zebraniu wszystkich punktów przyznanych w poszczególnych kategoriach najbardziej przyjaznymi miastami dla kierowców okazały się:

  • Kielce – w kategorii do 300 tys. mieszkańców, 
  • Lublin – w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców.

Wśród mniejszych miast dobre warunki dla kierowców panują również w Sosnowcu i Radomiu. W tej kategorii najgorzej wypadły: Toruń, Gdynia i Katowice.

Z miast o dużej populacji dobrze z punktu widzenia kierowców zaprezentowały się także: Szczecin i Bydgoszcz. Ranking większych miast zamykają: Warszawa, Poznań i Wrocław – tam niestety zmotoryzowani nie mają lekkiego życia.

Znając ogólne wyniki rankingu warto przyjrzeć się poszczególnym podkategoriom. W pierwszej kolejności przeanalizowano miasta pod względem liczby występujących w nich wypadków. Które miejsce na mapie Polski okazało się najbardziej niebezpieczne?

Najmniej i najbardziej kolizyjne miasta w Polsce

Do sprawdzenia danych w tej kategorii posłużyły dane z systemu Yanosik, w którym użytkownicy informują się wzajemnie o bieżącej sytuacji na drodze, w tym również o wypadkach. W analizie brane były pod uwagę jedynie potwierdzone zgłoszenia. Najwyżej punktowane były miasta, w których na 1000 mieszkańców przypadała najmniejsza liczba wypadków.

Jak wynika z danych systemu Yanosik wśród miast powyżej 300 tys. ludności najmniej obaw pod względem kolizji na drodze mogą mieć mieszkańcy Wrocławia. Nieco więcej wypadków odnotowano w Gdańsku i Szczecinie. Najgorzej kształtuje się sytuacja w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie – tam w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada najwięcej kolizji w grupie dużych miast. 

W miastach o liczbie ludności poniżej 300 tys. najmniej wypadkowe okazały się Kielce i Gliwice i Radom, natomiast najwięcej kolizji zgłosili użytkownicy systemu z Katowic i Rzeszowa.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie Kobieta Dziecko

więcej z działu Zdrowie Kobieta Dziecko