mobile

Przewodniki po Biskupiej Górce, Starym Chełmie i Nowym Porcie

Biskupia Górka, Stary Chełm, Nowy Port, Orunia, Dolne Miasto i Stare Przedmieście. Co łączy te części Gdańska? Wszystkie cieszą się długą historią, i wyjątkową atmosferą. Wszystkie zostały też objęte Gminnym Programem Rewitalizacji. Zapraszamy do pobrania i przeczytania przewodników na ich temat.

 

Informacja prasowa
TAGI
Przewodniki po Biskupiej Górce, Starym Chełmie i Nowym Porcie

Biskupia Górka, Stary Chełm, Nowy Port, Orunia, Dolne Miasto i Stare Przedmieście to urocze, chociaż nieco zaniedbane i zapomniane zakątki Gdańska. Rzadko są odwiedzane przez gdańszczan i turystów. A szkoda, bo mają wiele do zaoferowania. Nie można im odmówić autentyzmu. Zniszczenia wojenne dotknęły je w stosunkowo niewielkim zakresie. Jednak przez lata przylgnął do nich wizerunek miejsc niewartych odwiedzenia, może nawet niebezpiecznych. Tego rodzaju opinii nie podzielają ich mieszkańcy. Jeśli w stereotypach tkwi ziarno prawdy, to raczej oddaje sytuację przeszłą, a nie obecną. Zresztą w ostatnich latach postrzeganie tych części Gdańska powoli zmienia się. Najlepiej widać to na przykładzie Dolnego Miasta, które po pierwszym etapie rewitalizacji z miejsca nieznanego gdańszczanom staje się lokalizacją modną i pełną atrakcji.

Dla gdańszczan i turystów

Na każdym obszarze rewitalizacji działają lokalni przewodnicy, którzy każdego roku oprowadzają wycieczki składające się z gdańszczan i turystów. Organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej spacery cieszą się dużym zainteresowaniem, ale lokalnym społecznościom zależy na jeszcze większej popularyzacji wiedzy na temat ich dzielnic. Chcieliby, żeby mieszkańcy Gdańska lepiej je poznali i docenili, chcieliby też, aby częściej odwiedzali je turyści. To ze strony mieszkańców wyszła inicjatywa wydania przewodników, którą podjęło Biuro Rozwoju Gdańska. Promocja poszczególnych dzielnic znakomicie wpisuje w działania związane z rewitalizacją. Autorami treści zawartych w publikacjach zostali lokalni przewodnicy i zarazem wieloletni mieszkańcy obszarów rewitalizacji. W książeczkach można znaleźć wiele ciekawostek, poznać historie dzielnic, rozszyfrować pojęcia i obiekty znane przede wszystkim lokalnym społecznościom, dowiedzieć się, jakie działania są w nich podejmowane obecnie. To cenne publikacje również dla turystów, zwłaszcza tych, którzy zwiedzając Gdańsk, chcieliby wyjść poza najbardziej uczęszczany szlak i poznać mniej znane oblicze miasta.

Dwa pierwsze przewodniki – „Biskupia Górka, Stary Chełm” oraz „Nowy Port” – są już wydrukowane. Można je otrzymać w Zespole Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG, w punktach informacyjnych na obszarach rewitalizacji (w każdą drugą i ostatnią środę miesiąca odpowiednio na Biskupiej Górce w siedzibie Stowarzyszenia Waga i w Nowym Porcie w CSW Łaźnia II), a także podczas dyżurów przedstawicieli Rad Dzielnic: Śródmieście, Chełm i Nowy Port. Wersje w PDF-ie są dostępne do pobrania na stronie http://www.brg.gda.pl/aktualnosci/rewitalizacja/573-przewodniki-po-biskupiej-gorce-starym-chelmie-i-nowym-porcie.

Dwa kolejne przewodniki – na temat Oruni oraz Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia – ukażą się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda