mobile
REKLAMA

Prof. Mazurkiewicz upamiętniony w alei Żeglarstwa Polskiego

Był specjalistą z zakresu budownictwa morskiego, pasjonatem żeglarstwa i naukowcem. Mowa o profesorze Bolesławie Mazurkiewiczu. To kolejna osoba uhonorowana miejscem w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni. Odsłonięcie upamiętniającej go tablicy odbyło się w niedzielę, 12 maja. Wzięli w nim udział żeglarze, parlamentarzyści, przedstawiciele władz Gdyni oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, a także rodzina i mieszkańcy. Uroczystość była połączona z oficjalnym otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego.

Gdynia.pl/Magdalena Czernek/ fot. Magdalena Czernek
TAGI
Prof. Mazurkiewicz upamiętniony w alei Żeglarstwa Polskiego

– Odsłoniliśmy już szesnastą tablicę w alei Żeglarstwa Polskiego. Jest ona poświęcona profesorowi Bolesławowi Mazurkiewiczowi. To bardzo ciekawa postać. Twórca suchego doku, który w gdyńskiej stoczni działa po dziś, a kiedy powstawał był uważany za cud techniki. Dla gdynian osoba profesora jest bliska również dlatego, że rozpoczął on starania i działania na rzecz tego, aby „Dar Pomorza” został statkiem-muzeum. Powołał komitet jego ochrony. Był bardzo silnie związany z morzem. Przeszedł przez wszystkie stopnie żeglarskie. A jego prace naukowe zawsze dotyczyły tematyki morskiej. Dlatego uważam, że to miejsce jest godne Pana profesora, a Pan profesor jest godny tego miejsca – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Uroczystość odbyła się 12 maja w samo południe. Tablicę odsłonili: żona profesora Bolesława Mazurkiewicza oraz Bogusław Witkowski – prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Podczas uroczystości wspominano postać profesora Mazurkiewicza. Głos zabrała m.in. jego córka.

– Odsłonięcie tej tablicy ma dla nas ogromne znaczenie. To dowód na to, że jego dorobek oraz pomysły na to, jak ma wyglądać polskie morze, zostały docenione. Takie uhonorowanie jego życia jest dla nas czymś pięknym. Bardzo cieszymy się z tego powodu i jesteśmy wdzięczni – mówi Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, córka profesora Bolesława Mazurkiewicza.

Na koniec wydarzenia uczestnicy złożyli kwiaty pod upamiętniającą go tablicą. Uroczystość była połączona z otwarciem pomorskiego sezonu żeglarskiego. Uświetnił ją występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości uczestnicy przeszli do siedziby Pomorskiego Związku Żeglarskiego, gdzie odbyło się spotkanie żeglarskie. Jednym z jego elementów był pokaz filmu o Bolesławie Mazurkiewiczu. Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć wystawę prac marynistycznych Olimpii Dębskiej i Jerzego Springera.
 

Organizator pomorskiego żeglarstwa


Profesor Bolesław Mazurkiewicz urodził się 9 maja 1931 roku w Kościerzynie. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji. Był gońcem w Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Potem wstąpił do harcerskiej drużyny morskiej, gdzie po raz pierwszy zetknął się z żeglarstwem. Z czasem stało się ono jego pasją. Uzyskał stopień kapitana jachtowego żeglugi wielkiej. Był też współzałożycielem i prezesem Gdańskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, a także prezesem honorowym Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Z morzem związał się poprzez pracę zawodową i działalność społeczną. Był specjalistą z zakresu budownictwa morskiego, wykładowcą i rektorem Politechniki Gdańskiej. Aktywnie wdrażał osiągnięcia badawcze: współpracował przy budowie doków i pochylni w wielu polskich i zagranicznych stoczniach i portach. Działał też na rzecz zachowania zabytków techniki morskiej. Był jednym z najważniejszych organizatorów pomorskiego żeglarstwa. Zasiadał w prezydium Rady Rozwoju Żeglarstwa Województwa Gdańskiego. Był także współtwórcą Towarzystwa Przyjaciół „Daru Pomorza” oraz członkiem wielu organizacji morskich, żeglarskich i akademickich. Zmarł 22 października 2017 roku.

Aleja Żeglarstwa Polskiego jest jedną z inicjatyw Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i gdyńskiego Urzędu Morskiego. Umiejscowiona jest na południowym falochronie basenu żeglarskiego im. Mariusza Zaruskiego w Gdyni. Od 2012 roku odsłonięto w niej tablice: Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Zygfryda Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława Kazimierza Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego i Tadeusza Siwca.

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda