mobile
REKLAMA

Pozwól sobie pomóc - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Psycholodzy i terapeuci podkreślają, że pokonanie depresji jest możliwe, a bardzo ważnym krokiem ku temu jest zwrócenie się po pomoc do specjalistów. W Gdyni funkcjonują miejsca, do których możemy przyjść z problemem i gdzie udzielone zostanie nam odpowiednie wsparcie.

Gdynia.pl/Paweł Kukla
TAGI
Pozwól sobie pomóc - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Jednym z nich jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej, znajdujący się przy ul. Biskupa Dominika 25. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje całodobowy numer 58 622 22 22, pod którym uzyskać można natychmiastowe wsparcie ze strony specjalistów.
 
Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni zaprasza do punktu konsultacyjnego Samopomoc Ex-In. Porad udzielają w nim tzw. „eksperci przez doświadczenie”. Są to osoby, które przeżyły kryzys psychiczny, a po uporaniu się z problemem zostały odpowiednio przeszkolone i teraz pomagają innym. Pokazują tym samym, że depresja to chorobą, którą można skutecznie leczyć.

Gdyński MOPS prowadzi również spotkania dla rodziców i najbliższego otoczenia osób chorujących psychicznie. Nie znaczy to, że pomocy szukać mogą jedynie dla osób ze zdiagnozowaną chorobą. Podczas spotkań pracownicy ośrodka wyjaśniają jak u najbliższych rozpoznać zaburzenia psychiczne, gdzie szukać dla nich pomocy, jak poradzić sobie z chorobą krewnego, a także jak rozmawiać ze sobą i rozwiązywać konflikty.
 
Punkt Samopomocy Ex-In czynny jest w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca, w godzinach 16:00-18:00, natomiast spotkania dla rodziców odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca od godziny 17:00. W oby przypadkach należy skierować się do Zespołu Doradztwa i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Chrzanowskiego 14/2.
 
Gdynianie i osoby na terenie całego kraju mogą też korzystać z całodobowego i bezpłatnego numeru telefonu 800 70 2222. Należy on do Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, prowadzonego przez Fundację Itaka.
 
Obsługujący tę linię specjaliści są w stanie udzielić pomocy w różnego rodzaju sytuacjach. Ci, którzy nie czują się na siłach, by wykonać telefon do ośrodka, mogą skorzystać z narzędzi komunikacji on-line. Na stronie internetowej można skorzystać z czatu lub za pomocą formularza wysłać e-mail z prośbą o pomoc.
 
Linia wsparcia dostępna jest również dla osób, które zaniepokojone są stanem zdrowia psychicznego swoich bliskich. Terapeuci podkreślają, że zgłoszenie problemu specjalistom z pewnością przyniesie lepszy efekt niż samodzielna próba pomocy drugiej osobie. Nasze działania mogą negatywnie wpłynąć na relację z przyjacielem lub krewnym. W Centrum Wsparcia uzyskać można fachową informację, co można zrobić w danej sytuacji i jak wesprzeć bliską osobę.
 
Poza wspomnianymi numerami Centrum Wsparcia (800 70 2222) oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gdyni (58 622 22 22) warto wyróżnić również, prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, telefony zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111) oraz osobny dla osób dorosłych (116 123).

źródło fotografii: Pixabay

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda