mobile
REKLAMA

Późne macierzyństwo- plusy i minusy bycia mamą po czterdziestce

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne staje się późne macierzyństwo. Próg wieku, kiedy kobiety decydują się na dziecko z każdym rokiem przesuwa się coraz dalej. Ma na to wpływ chęć rozwoju, kariery czy „dorobienia się” odpowiedniego statusu w społeczeństwie. Coraz więcej kobiet zachodzi w pierwszą ciążę dopiero po trzydziestce, czterdziestce a nawet później. Taka decyzja ma swoje plusy, ale i minusy, z którymi musi pogodzić się każda przyszła mama.

Aleksandra Żarkiewicz
TAGI
Późne macierzyństwo- plusy i minusy bycia mamą po czterdziestce

O tym, że późne macierzyństwo staje się coraz bardziej popularne świadczą chociażby przykłady kobiet z świata show biznesu- piosenkarek, aktorek, celebrytek. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż w Polsce w ostatnich latach dzieci urodzonych przez kobiety po czterdziestce cały czas rośnie. Województwo pomorskie w tym rankingu z 2016 roku plasuje się na piątej pozycji z 25 865 urodzeniami. Najwięcej kobiet rodzących było w przedziale 25- 29 lat, na drugim miejscu znalazły się mamy w przedziale 30- 34, na trzeciej pozycji 20- 24. Najmniej było matek, które rodziły po czterdziestym roku życia, a było ich dokładnie 659.

Rozwój, kariera, stabilizacja finansowa to wszystko wpływa na decyzję o późnym macierzyństwie. Jest to związane z zapewnieniem dziecku odpowiednich warunków do życia i rozwoju, zagwarantowaniu odpowiedniej bliskości czy opieki. Kobieta, która sama tego nie doznaje, bo wciąż stara się o jak najlepszy byt, nie ma stałego zatrudnienia, nie jest w udanym, stabilnym i szczęśliwym związku, siłą rzeczy nie da tego swojemu dziecku. Zależy jej przede wszystkim na własnym ustatkowaniu, a później na powiększaniu rodziny. Decydując się na dziecko, przyszli rodzice chcą mieć pewność, że będą w stanie stworzyć mu jak najlepsze warunki.

Kiedyś poród po trzydziestym roku życia był uznawany za „późne macierzyństwo”, a dzisiaj ta granica przesuwa się do czterdziestego. Wiąże się to także z ogólną tendencją ewolucyjną oraz rozwojową, gdyż wzrasta średnia życia ludzi, jesteśmy zdrowsi, medycyna stale się rozwija. Mimo wszystko wielu lekarzy zwraca uwagę na problemy z zajściem w ciążę w tak późnym wieku. Mogą zdarzyć się różnego rodzaju choroby podczas czasu błogosławionego, wzrasta ryzyko poronienia czy szanse wystąpienia wad genetycznych u płodu. Ocena funkcji rozrodczych musi być jednak dokonana indywidualnie, w oparciu o przeprowadzone badania. Na podstawie poziomu tak zwanej rezerwy jajnikowej i wyników innej diagnostyki, po analizie stanu zdrowia pacjentki, można zaoferować odpowiednie leczenie. W większości dojrzałych kobiet ciąża przebiega bez żadnych komplikacji. Jednak przebieg ciąży oraz porodu u takiej kobiety w dużej mierze zależy od jej kondycji ogólnej, także od tego cz jest to pierwsze, czy kolejne dziecko. Warto z pewnością prowadzić higieniczny tryb życia, dbać o zdrowie, a także regularnie ćwiczyć mięśnie miednicy czy kręgosłupa. Z uwagi na obniżoną elastyczność tkanek i wynikające z niej trudności z rozwarciem szyjki macicy, u starszych kobiet częściej wykonywane są cesarskie cięcia.

Wiele dojrzałych kobiet podkreśla, iż dojrzałość sprzyja macierzyństwu. Wówczas kobiety są spełnione zawodowo, szczęśliwe w związku i są gotowe na nową rolę w życiu- rolę matki. Dzisiaj mamy są lepiej wykształcone, lepiej przygotowane do tego okresu macierzyństwa. Dotyczy to nie tylko statusu społecznego, ale są gotowe na tą sytuację również mentalnie i intelektualnie.

Źródło fotografii: http://www.jaroslawiak.pl

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda