mobile

Poród w domu

Poród w domu przebiega w spokojniej i intymnej atmosferze, wśród najbliższych i tylko z położną. Bez obcych osób, pośpiechu. Taki poród ma wiele zalet, ale nie każda kobieta może urodzić w taki sposób.

Agata Mościcka
Poród w domu

Nieraz poród w szpitalu wiąże się z dodatkowym stresem dla rodzącej. Kobieta wówczas powinna się zrelaksować, odpocząć i przygotować do ważnego momentu w życiu, czyli wydanie na świat dziecka. Wiele z nich skupia się na innych czynnikach, które je otaczają w szpitalu. Coraz więcej przyszłych mam marzy o urodzeniu swojego dziecka w domu. W Polsce odbywa się niewiele porodów domowych, gdyż mało jest położnych, które się tym zajmują, a także iż taki poród nie jest alternatywą dla wszystkich.

Niepodważalną zaletą jest samopoczucie rodzącej, kiedy czuje się swobodnie i bezpiecznie, bo jest u siebie, w znajomym miejscu. Znika stres związany z przebywaniem w szpitalu oraz procedurami z nim związanymi. Kolejnym plusem jest wpływ rodzącej na otoczenie. Obecna położna pomaga, podpowiada i doraca, ale nie narzuca. To ciężarna decyduje o przebiegu porodu. Przede wszystkim nie ma pośpiechu, aby zwolnić miejsce dla następnej rodzącej czy zakończenie akcji porodowej przed zmianą personelu. Wszystko odbywa się wraz z naturą, bez zbędnych przyśpieszaczy. Minusem jest to, że nie ma możliwości podania środków przeciwbólowych. Jeśli chodzi o dziecko to nie grożą mu szpitalne zakażenia. Z przeprowadzonych badań wynika, że dzieci urodzone w domu są spokojniejsze, a ich mamy rzadziej cierpią na depresję poporodową.

Mężczyzna towarzyszący kobiecie w tym momencie również jest mniej zestresowany całą sytuacją. Nie wstydzi się swoich emocji, bardziej angażuje się w przebieg porodu. Noworodek nie jest nigdzie zabierany, więc cały czas przebywa z rodzicami.

W razie niespodziewanych komplikacji nie można udzielić szybkiej specjalistycznej pomocy, co jest niepodważalnie sporym minusem. Ponadto w domu mogą rodzić tylko kobiety, u których takie ryzyko jest minimalne. Do planowanego porodu w domu nie kwalifikują się kobiety, które mają powikłania ciążowe (nadciśnienie, cukrzycę), przeszły operacją ginekologiczną, chorują na choroby drobnoustrojowe, mają zakażenia dróg rodnych, miały wcześniej poród o nieprawidłowym przebiegu, rodziły przez cesarskie cięcie, są w młodym wieku czy są nałogowymi palaczkami.

Na poród w domu nie potrzeba zgody lekarza, ale wskazana jest konsultacja. Należy również wcześniej szukać położnej, która podejmie się tego działania, a także podjąc koszty takiego porodu w granicach 1500-2500 złotych. Miejsca porodu nie trzeba dezynfekować, ale starannie posprzątać i przygotować rzeczy z listy od położnej.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda