mobile

Popularne spacery po dzielnicach Gdańska

Niemal 7 000 osób wzięło udział w zwiedzaniu dzielnic Gdańska z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami oraz szlakami kobiet. Nowością sezonu była Wyspa Sobieszewska, gdzie na spacery wybrało się 930 osób, a najpopularniejszą dzielnicą Oliwa, gdzie w alternatywnych wycieczkach wzięło udział 1159 osób.

Informacja prasowa/ fot. Bartosz Bańka
TAGI
Popularne spacery po dzielnicach Gdańska

- Podczas spacerów to mieszkańcy dzielnic, pasjonaci lokalnych historii opowiadają o życiu i codziennych sprawach mieszkańców, o kultowych miejscach, o podwórkach i zaułkach, a także o zmianach jakie zachodzą w związku z rewitalizacją czy rozwojem Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy czy Wyspy Sobieszewskiej – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

W sezonie letnim 2019 Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zaprosili do nowej dzielnicy w projekcie: na Wyspę Sobieszewską. Oprowadzają tam trzema trasami, ponieważ jest to jedna z największych dzielnic Gdańska! Podczas spacerów uczestnicy i uczestniczki poznawali Górki Wschodnie z rezerwatem „Ptasi Raj”, centrum Sobieszewa, gdzie słuchali o przedwojennych losach i rozwoju kurortu i jego wielkiej popularności w latach 70’ i 80’. Trzecia trasa przedstawiała Świbno z historią Przekopu Wisły, promowej przeprawy kolejowej i życiem portowym.

Wideo ze spacerów po Wyspie Sobieszewskiej wzbogaciły w tym roku bibliotekę relacji IKM: http://bit.ly/AlternatywneSpacery_wideo.

Spacery szlakami kobiet „Metropolitanka” skupiły się w roku 2019 na Stoczni Gdańskiej. Przewodniczki opowiadały o kobietach, które angażowały się w strajki, oraz o trudnej i niebezpiecznej pracy w roli monterek, izolatorek, suwnicowych czy sprzątaczek. Spacery prowadzono w językach polskim i rosyjskim.

 

Poza sezonem letnim odbywają się okazjonalne spacery szlakiem kobiet. Najbliższe: 12 października, godz. 12.00 „Kobiety też budują statki”. W trakcie spaceru przewodniczkami będą kobiety pracujące w branży morskiej: Patrycja Kruk - projektantka architektury statków wodnych, Emilia Mirek - operatorka suwnic nabrzeżowych, Dominika Werdecka-Latarska - inspektorka powłok malarskich. O pracownicach Stoczni Gdańskiej opowie Magda Stormowska. Drugi spacer to wydarzenie wspominkowe, 3 listopada o godz. 12.00 na Cmentarzu Srebrzysko. Odwiedzimy miejsca spoczynku dziewięciu niezwykłych kobiet, wybitnych gdańszczanek: m.in. Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej i Róży Ostrowskiej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oraz spacery z Metropolitanką 2019

Łączna liczba osób: 6 916, łączna liczba spacerów: 350

Dolne Miasto 947 osób, 41 spacerów

Zaspa: 779 osób, 45 spacerów

Oliwa: 1159 osób, 43 spacery

Biskupia Górka: 955 osób, 42 spacery

Orunia: 417 osób, 32 spacery

Nowy Port: 693 osoby, 35 spacerów

Wyspa Sobieszewska: 930 osób, 32 spacery

Stocznia Gdańska szlakami kobiet: 1036 osób, 80 spacerów

 

Organizatorem spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska. Szczegóły: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda