mobile

Ponad 2 tys. flag trafiło do gdańszczan oraz turystów z Polski i Europy podczas Święta Miasta

2200 flag państwowych i Gdańska, a także okolicznościowych: unijnych i związanych z obchodami Święta Wolności i Solidarności, rozdano w sobotę, 25 maja, przy Złotej Bramie. Flagi wręczali prezydenci Aleksandra Dulkiewicz i Piotr Kowalczuk oraz radna Kamila Błaszczyk. Inicjatywa odbyła się w ramach Święta Miasta, które potrwa do niedzieli, 26 maja.

Gdańsk.plAgata Olszewska/Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
TAGI
Ponad 2 tys. flag trafiło do gdańszczan oraz turystów z Polski i Europy podczas Święta Miasta

- Jestem gdańszczaninem, i dziś przyjechałem specjalnie pod Złotą Bramę po flagi. Powieszę je na balkonie. Mam państwową i Gdańska, szkoda, że unijnych było tak mało, rozeszły się bardzo szybko - mówi pan Wojtek, który w sobotę, 25 maja, był jedną z wielu osób, które stawiły się przed specjalnym czerwonym namiotem, ustawionym z okazji Święta Miasta.

Cieszy się, bo obie flagi przydadzą mu się nie tylko w ten weekend, ale także podczas czerwcowych obchodów Święta Wolności i Solidarności, w których zamierza wziąć udział razem z żoną. - Zarejestrowaliśmy się i czekamy teraz na Kartę Święta Wolności i Solidarności. Jesteśmy z Gdańska, i dla nas święto służące uczczeniu takich wartości, jak wolność i solidarność, to bardzo ważna rzecz.

Choć chętnych na flagi nie brakowało, a niektórzy czekali już przed godziną 12:00, kiedy rozpoczęto akcję, rozdawanie szło sprawnie i nie trzeba było stać długo w kolejce. 1000 flag Polski i drugie tyle Gdańska, do tego 200 okolicznościowych - czyli europejskich, i tych zaprojektowanych specjalnie na obchody Święta Wolności i Solidarności, które odbędzie się w Gdańsku w dniach 1-11 czerwca - rozeszło się w nieco ponad godzinę.

- Zainteresowanie było bardzo duże. Mieszkańcy i mieszkanki Gdańska z wielką radością odbierali flagi, aby przystroić miasto na święto, które obchodzimy w ten weekend, ale także na Święto Wolności i Solidarności - potwierdza Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych, który wręczał symbole wraz z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz oraz radną Kamilą Błaszczyk.

Jako, że tegoroczne, dwudniowe Święto Miasta zbiegło się częściowo w czasie z wyborami do europarlamentu, które odbędą się w niedzielę, 26 maja, dużym zainteresowaniem cieszyły się flagi unijne, które mieszkańcy na znak solidarności i jedności europejskiej wywieszą razem z państwowymi i flagą Gdańska.

- Zawisną w oknie mojego mieszkania z uwagi na to, że jutro są wybory do Parlamentu Europejskiego - mówi pani Agnieszka, gdańszczanka, która stanęła w kolejce po flagi. - Jesteśmy Polakami i mamy takie same prawa do głosowania jak każdy, i powinniśmy z nich korzystać. Każdy głos się liczy - mam nadzieję, że te flagi będą o tym Polakom przypominać.

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda