mobile

Pomorska Policja wypowiada wojnę piratom drogowym

W 2019r. na Pomorzu zanotowano już 850 zgłoszeń o naruszeniu przepisów ruchu drogowego. Stróże prawa potwierdzają, że liczba przestępstw i wykroczeń jest zdecydowanie wyższa niż przed rokiem.

Maciej Ostrowski
TAGI
Pomorska Policja wypowiada wojnę piratom drogowym

Rzeczniczka pomorskiej Policji prognozuje, że do końca bieżącego roku na skrzynkę Stop Agresji Drogowej, napłynie ok. 1000 wiadomości o sytuacjach stwarzających zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Oznacza to dwukrotny wzrost wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego w porównaniu z 2018r.

- Zgłoszenia pochodzą od osób dysponujących kamerami samochodowymi. To właśnie ci ludzie przesyłają nam nagranie albo materiał dźwiękowy z zarejestrowanym zgłoszeniem. Liczba zgłoszeń zawsze waha się w granicach kilkuset w skali roku. Większa liczba zgłoszeń wynika więc z faktu popularyzacji kamer internetowych- informuje podinspektor Joanna Kowalik-Kosińska, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Coraz więcej osób ma świadomość, jakie zachowania stanowią zagrożenie w ruchu drogowym. Pomorskie drogi nie należą do bardziej niebezpiecznych, niż drogi w innych częściach kraju, nie są czarną plamą na mapie Polski.

- Koncentrujemy się na zapewnieniu większego bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. Ten cel realizujemy przez zwiększenie liczby partoli drogowych- dodaje nadinspektor.

W czasie Akcji Znicz, większość policjantów pełniło służbę w rejonach największych cmentarzy, w obszarach szczególnego natężenia ruchu, gdzie konieczna była ręczna regulacja ruchu drogowego.

- W wielu miejscach konieczna była zmiana organizacji ruchu. Byliśmy gotowi do przeprowadzenia regulacji za każdym razem, gdy pojawiały się zatory- mówi rzeczniczka Policji.

1 listopada pomorska Policja zaangażowała 400 funkcjonariuszy, których wspomagali gminni strażnicy miejscy, żandarmi, funkcjonariusze Straży Granicznej, a także policjanci na co dzień wykonujący zadania nie związane z kontrolą ruchu drogowego.

- Pamiętaliśmy nie tylko o bezpieczeństwie zmotoryzowanych, podróżujących w kierunku nekropolii. Koncentrujemy swoje wysiłki, by bezpiecznie czuli się również ludzie odwiedzający groby swoich bliskich, czuwamy, by ludzie spacerujący cmentarnymi alejkami nie padli ofiarą pospolitych przestępstw- precyzuje podinspektor Joanna Kowalik-Kosińska

Praca funkcjonariuszy przynosi wymierne efekty w postaci zapobiegania licznym incydentom. Mimo to bilans Dnia Wszystkich Świętych na polskich drogach jest zwykle krwawy. W 2018r. przez 5 dni trwania akcji Znicz policjanci Wydziału Drogowego zanotowali 21 wypadków, w wyniku których jedna osoba zginęła, a 29 odniosło obrażenia. Zanotowano ponad 300 kolizji, a 33. kierowców prowadziło pojazdy na tzw. podwójnym gazie.

Mając na uwadze poprawę tych smutnych statystyk, rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku apeluje o odpowiednie wyposażanie aut. Warunki na drogach będą się pogarszały z dnia na zień. Dlatego pamiętajmy o zakupie opon zimowych. Trzeba być również przygotowanym na lokalne przymrozki i zadbać o dobry stan techniczny pojazdu.

- Zwracajmy uwagę na stan dróg. Jezdnia będzie bardziej śliska, pod warstwą śniegu czy gnijących liści może pojawić się lód. Dlatego zawsze zwracajmy uwagę na spokojny i ostrożny styl jazdy. Przy śliskiej nawierzchni nie wolno wykonywać gwałtownych manewrów, takich, jak ostre hamowanie czy nagła zmiana pasa ruchu. Jedźmy płynnie i utrzymujmy większy dystans w stosunku do jadącego przed nami samochodu. W ten sposób zawsze będziemy mieli czas na hamowanie i nie doprowadzimy do kolizji - przekonuje rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

 

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda