mobile
REKLAMA

Polscy drwale jadą do Liverpoolu walczyć o mistrzostwo świata!

Już zaledwie kilka dni dzieli nas od jednej z najbardziej widowiskowych imprez w świecie sportów ekstremalnych! 19 i 20 października w Liverpoolu, odbędą się Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS® w sportowym cięciu i rąbaniu drewna. Ponad 100 najlepszych zawodników z 21 krajów zmierzy się ze sobą, aby wyłonić nowych mistrzów, zarówno w rywalizacji indywidualnej jak i drużynowej. Polscy drwale przystąpią do zawodów, jako ubiegłoroczni drużynowi wicemistrzowie świata, z apetytem na osiągnięcie jeszcze lepszego rezultatu.

informacja prasowa
TAGI
Polscy drwale jadą do Liverpoolu walczyć o mistrzostwo świata!

Polskę reprezentować będą: Arkadiusz Drozdek (Zielona Góra, woj. lubuskie), Jacek Groenwald (Połczyno, woj. pomorskie), Krystian Kaczmarek (Szkaradowo, woj. wielkopolskie).  oraz Michał Dubicki Konary (woj. wielkopolskie). Polacy to jedyna drużyna, którą w całości tworzą przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych. Tegoroczny mistrz Polski, Arkadiusz Drozdek, będzie rywalizował również w zawodach indywidualnych.

Mistrzostwa drużynowe
19 października najlepsze reprezentacje na świecie zmierzą się w rywalizacji drużynowej. Zespoły złożone z czterech zawodników, będą walczyć w ekscytującym systemie pucharowym, gdzie dwie drużyny rywalizują ze sobą równocześnie na scenie w czterech konkurencjach polegających na jak najszybszym cięciu i rąbaniu drewna: Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck i Standing Block Chop. Reprezentacja, która przegra daną rundę, odpadnie z zawodów. Polacy w tym roku będą bronić zdobytego w 2017 roku tytułu wicemistrzów świata. Było to historyczne osiągnięcie, ponieważ jako pierwsi Europejczycy stanęli na drużynowym podium tych zawodów, które do tej pory były zdominowane przez zespoły w Antypodów i Ameryki Północnej.

Mistrzostwa indywidualne
20 października, zawodnicy zaprezentują swoje umiejętności użycia siekiery i piły w rywalizacji indywidualnej. 12 sportowców, mistrzów z poszczególnych krajów, stanie do wspólnej do walki. W pierwszej rundzie, każdy zawodnik weźmie udział kolejno w 3 konkurencjach: Underhand Chop, Stock Saw oraz Standing Block Chop, celem zakwalifikowania się do rundy drugiej. Tylko 8 najlepszych uczestników rundy pierwszej będzie mogło później rywalizować w konkurencjach Single Buck oraz Springboard. 6 sportowców zmierzy się ze sobą w finałowej dyscyplinie Hot Saw.

Widzowie zebrani w Echo Arenie w Liverpoolu doświadczą trzymającej w napięciu walki między drużynami, uzbrojonymi w wyczynowe siekiery, potężne piły ręczne i pilarki, obserwując najmniejsze detale, które mogą zaważyć na szali zwycięstwa. Faworytem zawodów indywidualnych jest obecny mistrz świata Jason Wynyard z Nowej Zelandii. Żyjąca legenda Timbersportu z pewnością postara się zatrzymać swój obecny tytuł mistrza, który zdobył już 10 razy w życiu! Nie zmienia to faktu, że jego rywale będą również świetnie przygotowani. W klasyfikacji drużynowej faworyci przyjadą z Australii, Nowej Zelandii, Kanady i USA. Polacy postarają się jednak namieszać w szykach faworytów, tak jak uczynili to w zeszłym roku stając na drugim stopniu podium.

Uczestnicy indywidualnych Mistrzostw Świata STIHL TIMBERSPORTS®
1. Matthew Cogar (USA)
2. Nathan Cumberland (CAN)
3. Arkadiusz Drozdek (POL)
4. Robert Ebner (GER)
5. Christophe Geissler (SUI)
6. Martin Komárek (CZE)
7. Koen Martens (BEL)
8. Laurence O'Toole (AUS)
9. Elgan Pugh (GBR)
10. Pontus Skye (SWE)
11. Paolo Vicenzi (ITA)
12. Jason Wynyard (NZL)

Reprezentacje drużynowe w Mistrzostwach Świata STIHL TIMBERSPORTS®
Australia, Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Irlandia, Kanada, Norwegia, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Opis konkurencji:
Stock Saw - W tej rywalizacji wszyscy zawodnicy pracują takimi samymi pilarkami łańcuchowymi. Po rozgrzaniu silników, pilarki zostają odłożone, a obydwie ręce zawodnika spoczywają na kłodzie drewna. Na dany sygnał, zawodnik odcina od kłody o średnicy 40 cm dwa równoległe krążki drewna. Pierwsze cięcie odbywa się z góry na dół, drugie z dołu do góry. Zawodnik nie może podczas cięcia przekroczyć określonej grubości krążka.


Underhand Chop - Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się w jak najkrótszym czasie przerąbać ją uderzeniami siekiery.


Single Buck - Zawodnik odcina od kłody (o średnicy 46 cm) jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej.
Standing Block Chop - Zawodnik przerąbuje siekierą pionowo stojącą kłodę drewna. Kłoda drewna topolowego ma średnicę 30 cm, a zadaniem zawodnika jest jej przerąbanie w jak najkrótszym czasie.


Springboard - Ta nadzwyczaj widowiskowa konkurencja rozpoczyna się wyrąbaniem siekierą dwóch „kieszeni” w umieszczonej pionowo kłodzie. Następnie zawodnik wspina się na kłodę, umieszczając deskę w przygotowanej „kieszeni” i odrąbuje wierzchołek kłody (średnica 27 cm) uderzając w niego z dwóch stron.


Hot Saw - Pilarki używane w tej dyscyplinie zadziwiają nie tylko swą wielkością i mocą (27 kg, 80 KM), ale również szczególnym dźwiękiem przypominającym odgłosy znane z Formuły 1. Zadaniem zawodnika jest odcięcie w możliwie najkrótszym czasie trzech krążków o określonej grubości z leżącej poziomo kłody o średnicy 46 cm.

Transmisje na żywo
19 października 2018, od 20:00 czasu polskiego: Drużynowe Mistrzostwa Świata
20 października 2018, od 20:00 czasu polskiego: Indywidualne Mistrzostwa Świata
Rywalizację można śledzić przez transmisję online na stronach: www.stihltimbersports.com jak również na Facebooku (https://www.facebook.com/stihltimbersports/) oraz YouTube (https://www.youtube.com/user/STIHLTIMBERSPORTStv).
Informacje na temat zawodów znajdą Państwo na stronie:
stihl.pl/stihl-timbersports

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda