mobile
REKLAMA

Pół wieku po Marcu. Sekcja specjalna na FPFF

W roku pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń Marca ‘68 program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzbogacił się o dodatkową sekcję filmową, która przywoła historyczne wydarzenia.

Informacja prasowa
TAGI
Pół wieku po Marcu. Sekcja specjalna na FPFF

Uczestnicy 43. FPFF będą mieli okazję, by za pośrednictwem filmu powrócić do wypadków, jakie miały miejsce w 1968 roku w Polsce. Po tematy związane z demonstracjami studenckimi czy przymusową emigracją kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego sięgali zarówno twórcy kina fabularnego, jak i dokumentaliści. W sekcji „Pół wieku po Marcu” zaprezentowanych zostanie sześć wybranych filmów.

W programie sekcji znalazł się „Indeks” w reżyserii Janusza Kijowskiego. Film opowiadający o losach mierzącego się z polityczną rzeczywistością studenta Józefa Monety – ze świetną rolą Krzysztofa Zaleskiego – powstawał na przełomie 1976 i 1977 roku. Podzielił jednak los „półkowników”, doczekawszy się premiery dopiero w 1981 roku w czasie Solidarnościowego przełomu. Drugim filmem fabularnym w tej sekcji są „Marcowe migdały” (1989) Radosława Piwowarskiego. To zbiorowy portret pokolenia, którego beztroską młodość brutalnie przerwała antysemicka nagonka w Polsce.

Cztery pozostałe filmy w sekcji to wybitne polskie dokumenty. Punktem wyjścia w filmie „Siedmiu Żydów z mojej klasy” (1991) w reżyserii Marcela Łozińskiego jest spotkanie po latach grupy ludzi wypędzonych z Polski. Wspomnienia emigrantów prześladowanych w PRL przedstawia również „Pożegnanie mojego kraju” (2002) w reżyserii Andrzeja Krakowskiego. „Dworzec Gdański” (2007), film w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz, przedstawia losy emigrantów, którzy spotykają się w izraelskim kurorcie nad Morzem Śródziemnym. Od ich wyjazdu minęło wiele lat, a mimo to Polska jest nadal obecna w ich domach. Sekcję zatytułowaną „Pół wieku po Marcu” dopełnia kilkuminutowy dokument Jonathana Rozenbauma „Happy Jews” (2008), czyli przewrotny filmowy żart z autobiograficznym podtekstem. Reżyser opowiada o emigracji swojego ojca, wykorzystując materiały archiwalne zarejestrowane podczas nostalgicznego balu emigrantów z 1968 roku.

Projekcje zaplanowano na 19-21 września 2018 roku w gdyńskim Multikinie. Będą im towarzyszyć spotkania z twórcami, które poprowadzi reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik, Andrzej Krakowski.

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda